YABANCI BASIN : Türkiye’nin Çileleri

bn-bj130_3turke_g_20140204154635.jpg?itok=zipwu32H

Türkiye’yi yakından takip eden gözlemciler son olayların Erdoğan ile ilgili uzun zamandır süren bir olgunun kısmen ortaya çıkışı olarak görüyorlar. Buna karşın piyasalar ise birdenbire sanki keşfetmişçesine Türkiye’nin modern bir piyasa ekonomisi olmaktan çok teneke bir diktatörlük oluşuna tepki gösteriyorlar.

Başbakan’ın soruşturmalara dünyayı yakarım tarzı cevabı yatırımcıları eğer AKP’ye karşı bir duruma düşmeleri durumunda hakimlerden daha güvenli bir durumda olmadıkları ile ilgili olarak endişelendirdi. Bir hedge fon yöneticisinin bize söylediği gibi “hakimleri işten attıktan sonra ilk yıl yolsuzluk iki katına çıkar. İkinci yıl ise dört katına çıkar.” Dışarıya paralarını taşıyabilen Türkler ise liranın daha ne kadar düşeceğini beklemeden harekete geçiyorlar.

Bütün bunlar inşaat sektörünün patlama yaptığı bir zamanda oluyor. Türkiye’de son 5 yılda yaratılan işlerin yarısı inşaat sektörü ile ilgili. Şimdi faiz oranlarının yükselişi ve paranın ülkeyi terk edişi ile müteahhitler projelerini bitirecek paradan yoksun vaziyette buluyorlar. AKP 10 yıl önce iktidara geldiğinde Türk ekonomisi için doğru olanı yapmıştı. Fakat Başbakan’ın siyasi tetikçiliği ve komplo teorilerine düşkünlüğü ilerlemeyi oldukça büyük bir risk altına sokmuş vaziyettedir.

Türkiye ekonomisi bu şişmenin patlamasından sonra da ayakta kalabilir. Fakat hukuk devletini çöpe atan ve siyasi rakiplerine devlet düşmanı muamelesi yapan bir Başbakan finansal bir terimi borç almalıdır: Sistemik bir risk. Devamı…

Çeviren: Süreç Analiz

(WSJ, Editör, Turkey’s Tribulations, 4 Şubat 2014)

Reklamlar

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: