SLAYT SHOW : İNGİLİZ DENİZCİLİĞİNİN GEÇMİŞİ VE PORTSMOUTH / ENGLAND Deniz Müzesi

PORTSMOUTH / ENGLAND Deniz Müzesi

Değerli Dostlar

Ekteki slaytlardaİngiliz deniz tarihine damgasını vuran 19. Yüzyıla ait HMS Warrior ve HMS Victory adlı iki gemi görecekseniz.

1859-1861 yılları arasında inşa edilen Warrior zırh kaplı ilk açık deniz firkateynidir. Amiral Nelson’un sancak gemisi 104 toplu Victory ise 1765 de suya indirilmiştir. Nelson 1805 Trafalgar zaferinde bu gemide bulunuyordu.

Nelson’un görevi Fransız gemilerinin limandan çıkmalarını önlemekti. İki yıl boyunca Avrupa limanları açıklarında nöbet tutuldu. Çıkanlar batırıldı. Ablukayı 50-60 gemi sürdürdü. Her gemide 600-900 arasında bıkkın, yalnız, aç, yorgun denizci bulunuyordu.

İki yıl boyunca denizde kalan gemiler yazın boğucu sıcağında cam gibi sakin denizde, kışın sert rüzgârlara karşı dağ gibi yükselen dalgalar üstünde, denizin dondurucu soğuğu ile karşı karşıya kaldılar.

Amiral Nelson, sancak gemisi Victory’den çıkmadan iki yıl geçirdi. Ancak bu beklemeye değdi, Cadiz açıklarında Fransız donanması imha edildi. Amiral Nelson, tıpkı Turgut Reis gibi savaşta öldü.

Trafalgar Zaferi, Preveze Deniz Zaferi gibi, denizlerde yüz yıl sürecek bir üstünlüğün temelini attı. Yani devir açtı. Bu dönemde savaş gemileri inanılmaz değişiklikler geçirdi. Gövdede ahşaptan, demir ve çeliğe geçildi. Yelkenlilerin yerini buharlı gemiler aldı. 1922 de her iki gemi müze gemi haline getirildi.

Slaytları görünce denizci devlet olmanın hiç de kolay olamadığı anlaşılıyor. Tarihi kültür ve mirasa sahip çıkmanın önemi de…

Bu gün Victory gemisini ziyaret eden İngiliz gençleri, İngiltere’de doğmanın ve yaşamanın kıymetini daha iyi anlıyorlardır sanırım. Nelson’un düşüp öldüğü güvertedeki işaretli yer, bana bir mezardan daha anlamlı geliyor. Portsmouth’a gelerek bu gemiyi gezemeyenler için, Londra’daki Trafalgar Meydanında Amiral Nelson İngilizleri selamlıyor.

Dr. Nejat Tarakçı

Deniz Tarihçisi

PORTSMOUTH – MUSEU NAVAL.pps

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: