KIRGIZİSTAN : Kırgızistan’da Genelkurmay Başkanlığı Dönemi

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Genelkurmay Başkanlığı’nın kurulmasına ve başına Asanbek Alımkojoyev’in getirilmesine ilişkin kanunu onayladı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Atambayev’in, 2013-2017 yıllarını kapsayan 5 yıllık sürdürebilir kalkınma planı çerçevesinde, Kırgızistan Silahlı Kuvvetleri’ni tek merkezden komuta edecek, herhangi bir insani ve askeri kriz döneminde personel, istihbarat, harekat, eğitim-öğretim ve lojistik hizmet programlarını yürütecek, ayrıca diğer güvenlik birimleri arasında koordinasyonu sağlayacak bir askeri komuta merkezi olarak Genelkurmay Başkanlığı’nın kurulmasına ilişkin kanunu imzaladığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Atambayev, ülkedeki tüm güvenlik birimlerinin yöneticilerine yeni Genelkurmay Başkanı Alımkojoyev’i tanıtarak, Kırgızistan devletinin askeri yönden güçlendirilmesinde Genelkurmay Başkanlığı’nın oynadığı role dikkati çekti.

-Alımkojoyev’in özgeçmişi-

Çuy eyaletine bağlı Sokuluk ilçesinde 11 Nisan 1956’da doğan General Alımkojoyev, askeri eğitimini tamamladıktan sonra 1977-1979 yılları arasında Kazakistan’da istihbarat müfreze komutanlığı görevinde bulundu. Sovyet-Afgan Savaşı’nda Rus cephesinde alay komutanlığında istihbarattan sorumlu olan Alımkojoyev, 1981-1992 yılları arasında Rusya Federasyonu’nda istihbarat komutanlığı ve Komando Tugay Kurmay Başkanlığı yaptı.

Kırgızistan’ın bağımsızlığına kavuşmasının ardından 1992 yılında ülkesine dönen Alımkojoyev, İçişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı’nda çeşitli komutanlıkların yanı sıra Milli Muhafız Birliği Komutanlığı görevini yürüttü.

Reklamlar

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: