İRAN DOSYASI : RADİKAL CAFERİ DİN ADAMININ SÜNNİ MEZHEBİ KORKUSU !

İRAN ANALİZ / Hamaney’in Huzistan (Arabistan) eyaletindeki temsilcisi Caferi din adamı Muhammed Ali Musavi Cezairi yaptığı açıklamasında tarihi olarak Sünni olan bu bölgede Sünni Mezhebinin yaygınlaştığını, bunun tehlikeli hal aldığını söyleyerek uyarılarda bulundu.

Radikal Şii din adamı Cezairi Vakıflar Dairesine yeni gelenler ve eskilerin ayrılması nedeniyle yapılan bir törende gerçekleştirdiği konuşmasında Müslümanlara yönelik bakış açısını ortaya koydu. İslam’ın bölgede yayılmasını bir tehdit olarak gören Caferi mollası konuşmasında ‘Vehhabi düşüncesi’ olarak tanımladığı bir akımın bölgede yayıldığını, bunun da müstekbir güçlerini stratejileri çerçevesindeki bir proje olduğunu öne sürdü! İran içinde veya dışındaki Müslümanları Vehhabi, tekfirci, selefi diye isimlendirerek hedef tahtasına oturtan İran rejimi böylece sözde Sünnileri hedef almadığı şeklinde bir propapagan yapıyor.

Ahvaz’ın merkez şehri, gerçek ismi Arabistan olan ve 1925 İran işgalinden sonra ismi Huzistan olarak değiştirilen bölge yoğun şekilde Farslılaştırma ve Şiileştirme, asimilasyon faaliyetlerine maruz kalıyor.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: