GENELKURMAY : Bakın o gün çuvalı çıkarmaya çalışanlar bugün nerede ?

ABD Kara Kuvvetleri Komutanı General Raymond Odierno, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’le görüştü. Özel’le görüşen General Odierno aynı zamanda, 2003 yılında Kuzey Irak’ın Süleymaniye kentinde 11 Türk askerinin, başlarına çuval geçirilmesi emrini veren kişiydi.

Ergenekon ve Balyoz Davaları’nda silah arkadaşlarının tutuklanmalarına sessiz kalan Necdet Özel’in, Türk askerlerinin, başlarına çuval geçirilme emrini veren komutanla yüz yüze gelmesi dikkat çekti.

ÇUVAL OLAYININ TARAFLARI

Yaşanan bu gelişme “çuval olayı” ile ilgili Ergenekon ve 28 Şubat davalarında yargılanan askerlerin açıklamalarını ve durumlarını akıllara getirdi.

Geçtiğimiz yıl Hurşit Tolon’u cezaevinde ziyaret eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, “çuval olayı” ile ilgili çarpıcı bir iddiayı gündeme getirmişti. Gerçekleşen görüşmede Hurşit Tolon, 2003 yılında Türk askerinin başına çuval geçirilmesi olayını protesto etmek için ABD’de yapılan bir törene katılmaması nedeniyle cezalandırıldığını söylemişti. Ergenekon Davası’nda müebbet hapis cezasına çarptırılan Tolon, yaş ve sağlık sorunları nedeniyle tahliye edildi.

Ergenekon Davası’ndan yargılanan emekli Albay Mustafa Levent Göktaş da, 2009 yılında yaptığı açıklamada;

“Çuval olayın olabileceğini ve gerekli önlemlerin alınmasını söylemiştim. Çünkü, bu tür istihbari bilgiler geliyordu." demişti. Göktaş, Ergenekon davasında 23 yıl 9 ay hapis cezası aldı.

2003’te gerçekleşen Türk askerinin başına çuval geçirilmesi olayının kilit ismi, dönemin Genelkurmay Harekât Başkanı emekli Korgeneral Köksal Karabay da, yine 28 Şubat Davası’ndan yargılanmış, daha sonra tahliye edilmişti. Ayrıca o dönemde TSK’da görev yapan birçok asker Ergenekon, Balyoz, 28 Şubat gibi davalarda yargılandı.

KİM BU ODİERNO?

"Çuval"a sesini yükseltenlerin durumu böyle iken, Türk askerinin kafasına çuval geçirenler ise, ceza yerine ödüllendirilmişti. Dönemin Irak işgal kuvvetlerinin komutanı olan Korgeneral David Petraeus, orgeneralliğe terfi ettirilerek Yakın Doğu bölgesinden sorumlu ABD Merkez Komutanlığı’nın başına getirildi. Odierno da Irak’taki güçlerin komutanı olmuştu. Odierno bugün ABD Kara Kuvvetleri Komutanı ve Ankara’da Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’le görüşmeler yapıyor.

Odierno’yu daha yakından tanımak için gelin 2 yıl önce yayınlanan bir kitaba göz atalım. Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ve Haber Müdürü Barış Terkoğlu’nun yazdığı “Wikileaks’te ünlü Türkler” adlı kitapta Odierno’nun 4 Şubat 2010 günü Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Kürt Açılımı’na yönelik yaptığı görüşme, James Jeffrey’in kripto kitabından alıntı yapılarak şöyle aktarılıyor:

“Davutoğlu görüşme sırasında Odierno’dan PKK ile mücadele konusunda Barzaniyi ikna etmesini talep etti. Barzani ile Erbil’de yaptığı görüşmede Kürt liderin PKK ile mücadelede destek sözü verdiğini ancak bu alanda Amerika’nın teşvikine ihtiyaç duyduğunu belirterek, ‘Bunu sizden duymaları’ gerek dedi ve ekledi: Eğer bize yardım ederlerse karşılığını 10 katıyla alırlar.”

Aynı kitapta Davutoğlu’nun ABD’nin PKK’ya operasyon yapması talebinin Odierno tarafından reddedildiği ve Odierno’nun ABD’nin PKK’ya doğrudan müdahale edemeyeceğini, ancak istihbarat paylaşımı ve hedef belirleme konusunda yardımcı olabileceğini söylediği anlatılıyor.

Yani “çuval olayı”nın yaşandığı dönemde TSK’da görev yapan askerler şu anda mahkemelerde yargılanırken, “çuval olayı” emrini veren komutan Odierno Türkiye’nin güneydoğu politikalarında etkin bir rol oynuyor.

Onur Özcan

Odatv.com

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: