BELGESEL VİDEO : Uzaktaki Dostlar dördüncü kez yayında /// MUTLA KA İZLEYİN VE İZLETİN ///

Seyreden her Türk’ü, geçmişi ile onurlandıran ve TRT’de dördüncü kez yayınlanmakta olan ‘Uzaktaki Dostlar’ın linklerini arşiviniz için sunuyoruz.

Seyreden her Türk’ü, geçmişi ile onurlandıran ‘Uzaktaki Dostlar’ adlı 5 bölümlük belgesel, dünyanın dört bir yanından gelen istekler doğrultusunda TRT TÜRK‘te sürekli tekrarlanıyor. Ama yine de vakit bulup seyredemeyenler için 5 bçlümün linklerini altta sizlere sunuyoruz.

Ekim ayında, önce TRT BELGESEL kanalında yayınlanan ve yurttaşların yoğun isteği ile aynı kanalda tekrarlnan ‘Uzaktaki Dostlar’, daha sonra dünyanın dört bir yanındaki yurttaşlardan gelen yoğun istek üzerine TRT TÜRK kanalında da yayınlandı. Dilden dile dolaşan programları izleyemeyenlerden gelen yeni isteklere kulak veren TRT TÜRK, programları bir kez daha tekrarlama kararı aldı.

Hollanda’daki bir köye neden ‘Türkiye’ adının verildiğini, Belçika’daki bir köy halkının her yıl neden ‘Türk Festivali’ yaparak Türkler gibi yaşadığını, İtalya’da bir köy halkının da aynı şekilde her yıl bir yeniçeri anısına ‘Türk Festivali’ düzenleyip Türkler gibi yaşadıklarını, Fransa’da pek çok yere Osmanville, Turqueville. Turquestein veTurkheim adlarının verildiğini, İspanya’da Sax kasabasında her yıl düzenlenen festivalin en büyük ve görkemli grubunun İspanyol Türkler olduğunu, Corpanse de Turcos adlı bu grubun 1920’de Atatürk’ün istiklal savaşı galibiyetine sempati duyan İspanyollar tarafından kurulduğunu ve o günden bu güne muhteşem bir binada yerleşmiş olduklarını gözler önüne seren TRT ekibi, Fransa’nın Caen kentindeki ‘Passage Du Grand Turc’ isimli bir pasaj avlusunun duvarında, tam 6 metre büyüklüğünde iki Osmanlı figürünün, 5 asırdır nasıl silinmediğini ve buraya gelen ziyaretçilerin bu muhteşem figürleri hala hayranlıkla nasıl izlediklerini gördü ve işledi.

TRT ekibi, Fransa’da, Fatih Sultan Mehmed’in en çok sevdiği söylenen oğlu Cem Sultan’ın, sürgünde yaşadığı Bourganeuf kasabasındaki ‘Zizim’ adlı şatoyu da buldu.

Burada Cem Sultan’ın hazin yaşam öyküsünü işledi. (TRT, Cem Sultan bölümünü, bir başka program için sakladı.)

Prodüktor İsmail Elden, yönetmen Sacit Şahin, programın danışmanlığını ve röportajlarını yapan İlhan Karaçay’ın, Türk ve Türkiye isminin tüm Avrupa’da ne şekilde yaşatılmakta olduğunu gözler önüne seren programları, şimdilerde TRT TÜRK‘te, cumartesi günleri Türkiye saati ile 13.30’da (Avrupa saati ile 12.30) yayınlanıyor.

Her şeye rağmen, izleme fırsatı bulamamış olanlar için, 5 programın linklerini aşağıda sunuyoruz. Bu önemli belgeseller, arşivinize bir zenginlik katacaktır.

İyi seyirler diğeğimizle…

LİNK :

LİNK :

LİNK :

LİNK :

LİNK :

www.ilhankaracay.com

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: