YANDAŞ KALEM ALPER TAN : GENERALLER ÜST YAPI’YI DEŞİFRE EDERLERSE

Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, Ergenekon Örgütü ve Paralel Yapı’nın arkasındaki gizli "Üst Yapı"yı analiz etti. Hapiste bulunan generallere önemli bir çağrıda bulundu. İşte Tan’ın o analizi:

17 Aralık başarısız darbe girişiminin deşifre olması ve devamında ortaya çıkan gelişmeler, toplumda göz açıcı bir etki oluşturdu. Daha önce halkın pek tahmin edemeyeceği çapraz ve çarpık ittifaklar görülür hale geldi. On yıllardır dini cemaatlere saldıran, her türlü hakareti yağdıran CHP, halkın seçtiği meşru hükümete darbe planlayan bir cemaat içine gizlenmiş uluslararası bağlantıları olan örgüte olağanüstü destek ve arka çıkmaya başladı. Anamuhalefet CHP, meşru seçimlerle yenemediği Ak Parti hükümetlerini daha önceleri asker ve Anayasa Mahkemesi eliyle devirip ara dönem iktidarı olmayı, yıkılmak üzere olan Kemalist vesayet düzenini bu şekilde idame ettirmeyi deniyordu. Ancak o dönemler artık mazide kaldı. CHP de bundan umudunu kesti. CHP gibi gizli ABD ve NATO özlemcilerinin, vesayetin devamı için sarıldıkları son çare Yeni Türkiye düşmanı CIA ve Neoconlar’ın güdümüne girmiş Paralel Yapı oldu.

Başbakan Erdoğan’ı yıllardır Ergenekon davasının savcısı şeklinde itham eden CHP yönetimi, Ergenekon savcılarının en büyük hamisi durumuna geldi. CHP, şimdilerde hem Ergenekon’a hem de Ergenekon davasının savcılarına ve hakimlerine sahip çıkmakla meşgul. Ama CHP’de değişmeyen tek bir şey var. Yeni Türkiye ve Ak Parti düşmanlığı.. Yasakçı vesayet düzenlerini sevme ve savunma refleksi de değişmedi. Beşşar Esad, Abdülfettah Sisi aşkı da bu sevdadan kaynaklanıyor. Çünkü CHP’nin Türkiye’de yapamadıklarını Esad Suriye’de, Sisi Mısır’da yapabiliyor.

Ergenekon savcılarını savunmaya başlayan CHP, Balyoz ve Ergenekon tutuklularını da cezadan kurtarmak istiyor. Bunun için doğru-yanlış bir sürü gerekçeye sığınıyor. Ancak CHP üst yönetimi ve uzantıları, inandırıcılıklarını o derece kaybetmiş durumdalar ki bazen doğru talepleri bile toplumun büyük kesiminden itibar görmüyor. Parti yönetimlerinin geleneksel hale gelen günübirlik manevraları, toplumdan kopuk, menfaatçi refleksleri kendi içinde çelişkili ve ikircikli politikaları partiye de ülkeye de zarar veriyor.

CHP bugünlerde Balyozcuları ve Ergenekoncuları kurtarmak için “Yeniden yargılama” düzenlemesine umut bağladı. Bu konuda artık toplumun daha net görmeye başladığı Paralel Yapı’nın sahte belge üretme işlemlerini öne sürüyor. Ne felaket bir tezat ki CHP aynı zamanda Paralel Yapı’nın da avukatlığını yapıyor. Darbeci Balyozcuları ve Ergenekoncuları demokrasi ve özgürlük kılıfıyla savunduğu gibi darbeci Paralel Yapı’yı da özgürlük ve demokrasi adına savunuyor. Buradan anlıyoruz ki CHP’nin derdi Balyozcuları, Ergenekoncuları ve Paralel Yapı’yı kurtarmak değil. CHP’nin esas amacı Türkiye’deki yasakçı vesayet düzenini sistematik olarak değiştirmekte olan Ak Parti hükümetini özellikle de onun liderini tasfiye etmek. Bu amaca ulaşmak için şeytanla bile ittifak yapmayı göze alan bir siyasi zihniyet var.

Balyozcular ve Ergenekoncular ne zaman kurtulabilir. Demokrasilerde elbette çareler vardır. Bunların kurtulmaları da mümkün olabilir. Ancak Balyoz ve Ergenekon hükümlüleri ve tutukluları, bugüne kadar esas hadisenin özüne hiç girmediler. Gerçeklerin etrafından dolaştılar. Yıllardır yazıyor ve söylüyoruz. Balyozcular da Ergenekoncular da karar verici değil, birer piyondular. Sadece uygulayıcı olarak görev yaptılar-yapmaya teşebbüs ettiler. Başaramadıkları için de kodese girdiler.

Balyoz ve Ergenekon’dan yargılananlar bu güne kadar kendilerine bu görevleri veren gizli “ÜST YAPI”dan hiç söz etmediler. O gizli yapının gün gelip bir şekilde kendilerini kurtaracağını umdular. Bu umudu hiç kaybetmediler. Koskoca generaller birbirlerini sattılar ama ABD-NATO’ya bağlı olarak Türkiye’yi vesayet altında tutan gizli “ÜST YAPI” bize bu görevi vermişti diye itiraf etmediler. Paralel yargının mensupları da bu realiteyi hiç gündeme taşımadılar. Aksine onlar da elbirliği ile bu gerçeğin üstünü itinayla örttüler.

Türkiye halkı, bu davaları bir “Derin Devlet Davası” zannetti. Ne yazık ki bu davalarla, esas Derin Devlet’in yani o gizli ÜST YAPI’nın sadece piyonları yargılandı. Olayların beyni olan ÜST YAPI kurtarıldı. İşin özü sistematik bir yöntemle halktan kaçırıldı. Gidişat öyle çığırından çıkarıldı ki Derin Devleti yargıladığı zannedilen yargı, Derin Devleti tasfiye etmek için çalışanları yargılama sürecine dönüştürülmek istendi.

Halkın Derin Devlet olarak bildiği gizemli ÜST YAPI ortaya çıkarsa, son olarak toplumun ve siyasetin gündemine oturan Paralel Yapı’yı da daha iyi anlarız. Çünkü Balyoz’un da Ergenekon’un da Paralel Yapı’nın da kontrol merkezi aynı yer. O karanlık merkezi deşifre etmeden Balyoz’a Ergenekon’a Paralel Yapı’ya ayrı ayrı şeylermiş mantığı ile bakarsak çok yanılırız.

Yeniden yargılanma konusunda içerdeki üst düzey generallerin yapmaları gereken en önemli iş, ikide bir oraya buraya dilekçe veya mülakat vermek yerine kendilerinin hapse girmelerine neden olan yasa dışı görevleri kimin, hangi odağın verdiğini itiraf etmek ve gizli ÜST YAPI’yı deşifre etmektir. Bunu yapmadıkları müddetçe cezaevinden çıksalar bile halkın vicdanında aklanamazlar, gönüllerde beraat edemezler.

Özellikle üst düzey generaller ABD-NATO güdümlü ÜST YAPI’yı deşifre ve itiraf ederek hem yeniden yargılanma konusunda kapıları açabilirler, hem de bugüne kadar bu ülkeye ihanet edenleri göstererek tarihe geçerler. Eğer onlar açıklamazlarsa bile bu gerçekler, yine ortaya çıkacak ve ihanet edenler listesine kendileri de yazılacak.

Balyoz ve Ergenekon nedeniyle cezaevinde olanlar için başka yollara umut bağlamak sadece zaman kaybı olabilir.

Alper TAN

06.02.2014

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: