TEKNİK TAKİP : Şüphe değil delil lazım

Uzun tutuklulukta azami süre 5 yıla iniyor. İlk derecede mahkemede yargılanan kişi tutuklulukta 5 yılı doldurduğu anda otomatikman tahliye olacak. Telefon dinlemede ‘somut delillere dayanan kuvvetli şüphe’ aranacak.

UZUN TUTUKLULUĞA NEŞTER… TELEFON DİNLEMELERİNE SIKI DİSİPLİN

AK Parti, özel yetkili mahkemelerin kaldırılması ve uzun tutukluluk süresinin üst sınırını 5 yıla indiren kanun teklifiyle ilgili hazırlıkları tamamladı. Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı yeni pakette, telefon dinlemeleriyle ilgili de katı düzenlemeler getiriliyor. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, 16 maddelik teklifin Anayasa Komisyonu’nda bekleyen demokratikleşme paketiyle birleştirilerek yerel seçimden önce yasalaşmasını hedeflediklerini söyledi.

Adli Kolluk için ayrı düzenleme

Adli kolluk düzenlemesinin ayrı bir pakete bırakıldığını belirten Atalay, “Sıfırdan adli kolluk birimi kurulacak. Üzerinde çalışmak gerekiyor. Seçim öncesine yetişmeyebilir” dedi. Azami tutukluluk süresinin 5 yıla çekilmesiyle Ergenekon ve KCK sanıklarının da serbest kalacağı yolundaki iddiaları için de Atalay, “İndirildiğinde şu çıkarmış, bu çıkarmış, kişilere göre bu tür kararlar alamazsınız, adalet herkes için olmalı. Dolayısıyla böyle bir kararı verdik” dedi.

Ergenekon sanıklarına yok

Hazırlanan pakete göre, ilk derecede mahkemede yargılaması devam eden ve tutuklulukta 5 yılı dolduranlar adli kontrol sistemi kapsamında tahliye edilecek. Tahliyelerde mahkemenin takdir yetkisi olmayacak. Terör, organize suçlar da dahil olmak üzere, yargılamada 5 yılını dolduran herkes tahliye olabilecek. Yargıtay ve AİHM içtihatlarına göre, tutukluluk hali ilk derece mahkemelerince hüküm verilmesiyle sona erdiği için davası Yargıtay aşamasında olanlar ‘tutuklu’ değil ‘hükümlü’ sayılıyor. İlk derece mahkeme kararı verilen ancak gerekçeli kararı yazılmayan Ergenekon sanıkları düzenlemeden yararlanamayacak.

Somut delile dayanan kuvvetli şüphe

Paketin yasalaşmasıyla birlikte özel yetkili mahkemeler tamamen kaldırılıyor. Düzenlemeyle, telefon dinlemesi yapılabilmesi için daha önce yeterli görülen ‘kuvvetli şüphe’nin yerine savcının ‘somut delil’ göstermesi gerekecek. Pakette ‘kuvvetli şüphe’ ifadesi ‘somut delillere dayanan kuvvetli şüphe’ şeklinde değiştiriliyor.

IMEI numarasıyla dinleme yok

Savcılar, dinlenmesini istedikleri telefon numarasının şüpheliye ait olduğuna dair ‘somut delil’ göstermek zorunda olacak. IMEI numarasıyla dinleme yapılamayacak. Savcılar dinleme taleplerini üç hakimin görev yaptığı ağır ceza mahkemelerine yapabilecekler. Mahkeme, kararı ‘oy birliğiyle’ alabilecek.

BEŞİR ATALAY: Ailemin içine kadar dinlendi

BAŞBAKAN Yardımcısı Atalay, 24 televizyonu canlı yayınında kendi çocuklarının da yasadışı dinlendiğini anlattı. Atalay, “Çocuklarım başka yerlerden başka şeyler duydular bana getirdiler falan. O dinlemeyle ilgili şeyler… Doğrusu ailemin içine kadar dinlendi. Böyle şeyler oldu. Benim aile hayatımla ilgili olduğunu öğrendim sonunda bir şekilde. CD’si bir yerlere ulaştı” bilgisini verdi. Atalay, CD’nin şantaj amacıyla kullanılmadığını ancak konuşmadaki ilgili kişiye verildiğini söyledi.

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: