SANAT DÜNYASI : Sezen Aksu’nun En Görkemli Dönemlerinden 24 Unut ulmaz Şarkı

Bir vakit evvel Sezen Aksu’nun erken dönemini incelediğimiz ve en popüler şarkılarının biraz da gölgesinde kalan şarkıları seçmeye gayret ettiğimiz 1990 öncesi bir erken dönem Sezen Aksu listemiz vardı.

Tabii bize göre Minik Serçe’nin her dönemi görkemli de şimdi gelelim 1990 sonrasına. Yani Git (1986), Sezen Aksu ’88 (1988) ve Sezen Aksu Söylüyor (1989) gibi efsane albümleri yapıp ortalığı birbirine katmış ve geniş kitlelerce tanınan, kendine kabul ettirmiş, nice hayranı olan bir dev olarak Sezen Aksu’nun gerçekten de Türkçe müzik piyasasında hakimiyet kurduğu yıllara.

Benzetmemiz garip olmayacaksa (ki teşbihte hata olmaz) Sezen Aksu’nun 1990′ını Osmanlı’nın 1453′üne benzetebiliriz. Yani bir devletten imparatorluğa dönüşür bu yıllarda Sezen Aksu. 2000′lere kadar da hiç toprak kaybetmez, en fazla duraklama devri yaşar ara ara.

Tutsak

(1991 – Gülümse) Söz: Sezen Aksu, Onat Kutlar, Ece Aksoy, Ersin Salman, Onno Tunç, Beste: Onno Tunç, Düzenleme: Onno Tunç
Gülümse albümü her şarkısıyla efsanedir aslında, biz yine de bir kaç tane seçmek zorundaydık içinden. Tutsak için biz bir şey demiyoruz zaten Onno Tunç davuları düzenlerken denilecek her şeyi demiş: “Ben sana tutsak (dubududup) sen bana (dubududup) yassak (dubududup)…”

Güllerim Soldu

(1991 – Gülümse) Söz: Sezen Aksu, Beste: Sezen Aksu, Düzenleme: Onno Tunç
“Bir tek sana güvenmiştim, öncem yoktu, sonram yoktu…” diyen ve bağrımıza bıçak saplayan bir Sezen Aksu’yla karşı karşıyayız bu eserde. Kendisi bu kalibredeki şarkılarında bire on vurmayı hep başarmıştır.

Seni Kimler Aldı

(1991 – Gülümse) Söz: Sezen Aksu, Beste: Sezen Aksu, Düzenleme: Fuat Güner
Eğer bu şarkıyı tekrar tekrar dinlemeye başladıysanız kuvvetle muhtemelen ölmüşsünüzdür de gömmeyi unutmuşlardır sizi. Hâlâ sağ olanlarınız ise Sezen Aksu “Deli gözlerin gelir aklıma…” dediği anda ölecektir.

Masum Değiliz

(1993 – Deli Kızın Türküsü) Söz: Sezen Aksu, Meral Okay, Beste: Sezen Aksu, Uzay Heparı, Düzenleme: Uzay Heparı
Ülkenin en karanlık dönemlerinden biri, faili meçhuller mi ararsınız, içindeki aydınlarla yakılan oteller mi, öldürülen gazeteciler mi. Bugün de devam eden aynı vahşi geleneklerin ve zihniyetlerin hüküm sürdüğü günler. Bunu anlatıyor zaten bu şarkı da tüm dünyanın gırtlağına kadar pisliğe battığını: “Eller günahkâr, diller günahkâr, bir çağ yangını bu bütün dünya günahkâr.”

Adem Olan Anlar

(1993 – Deli Kızın Türküsü) Söz: Sezen Aksu, Beste: Sezen Aksu, Uzay Heparı, Düzenleme: Uzay Heparı
Bu şarkıyı yazmışken Uzay Heparı’yı da anmadan geçmeyelim, nur içinde yatsın. Müzik camiası adına kaybı doldurulamayacak isimlerden, efsanelerdendi.

Deli Kızın Türküsü

(1993 – Deli Kızın Türküsü) Söz: Gülten Akın, Beste: Sezen Aksu, Bülent Özdemir, Düzenleme: Uzay Heparı
Türküsü hiç bitmesin istediğimiz, Sezen Aksu’dan başka bir deli kız var mıdır acaba? Bir de nakarata kadar vokali duymak için sesi açmak gerekir bu şarkıda, itiraf edin haydi hangimiz yapmadık ki?

Küçüğüm

(1993 – Deli Kızın Türküsü) Söz: Sezen Aksu, Beste: Sezen Aksu, Düzenleme: Uzay Heparı
Sadece albümü değil, bizi de bitiren bir Sezen Aksu şarkısı daha. Hepimize ne kadar küçücük olduğumuzu hatırlatıyor burada sanatçı ve bizi bir kere daha üzüyor. Olsun Sezen Aksu’nun üzdüğü yerde gül biter. (Gül değil gözyaşı bitti.)

Davet

(1995 – Işık Doğudan Yükselir ‘ex oriente lux’) Söz: Sezen Aksu, Yelda Karataş, Beste: Atilla Özdemiroğlu, Düzenleme: Atilla Özdemiroğlu
Atilla Özdemiroğlu ve Fahir Atakoğlu gibi dev isimlerin havalarda uçuştuğu bir albüm daha, adeta Sezen Aksu’nun söylediği farklı türdeki şarkıların toplamı. Enteresan ve büyüleyici bir çalışma.

Son Sardunyalar

(1995 – Işık Doğudan Yükselir ‘ex oriente lux’) Söz: Sezen Aksu, Yelda Karataş, Beste: Ara Dinkjian, Düzenleme: Atilla Özdemiroğlu
İnsana kaç yaşında olursa olsun daha genç olduğu günleri özleten bir şarkı, büyük usta Ara Dinkjian’ın bestelediği Sezen Aksu şarkılarından sadece biri. “Ah ne kahraman ne cesur ne güzel çocuklardık, her yeni günü ümitle nasıl kucaklardık. Ah kaldırımlar biliyor bir devir muhteşemdik, güz güneşinden hüzünlü, ilk yazdan şendik.”

Alâturka

(1995 – Işık Doğudan Yükselir ‘ex oriente lux’) Söz: Sezen Aksu, Beste: Fahir Atakoğlu, Düzenleme: Fahir Atakoğlu
Fahir Atakoğlu gibi bir beynin yapabildiklerine ve bu toprakların müziğine olan hakimiyetine kanıt niteliğinde pek keyifli Türk usûlü (Alâturka) musîki.

Yaktılar Halim’imi

(1995 – Işık Doğudan Yükselir ‘ex oriente lux’) Söz: Sezen Aksu, Meral Okay, Beste: Fahir Atakoğlu, Düzenleme: Fahir Atakoğlu
Acı dolu bir hikayeyi olanca acısıyla yansıtan bir ağıt, Halim ile Ali’m’in duyuluşlarındaki benzerlik şu günlerde içimizi bir kere daha dağlıyor.

Yarası Saklım

(1996 – Düş Bahçeleri) Söz: Sezen Aksu, Yelda Karataş, Beste: Sezen Aksu, Düzenleme: Aykut Gürel
Ve geliyoruz Düş Bahçeleri’ne… Kederli düşlerin ilkiyle karşınızdayız: Yarası Saklım.

Kaçın Kurası

(1996 – Düş Bahçeleri) Söz: Sezen Aksu, Beste: Sezen Aksu, Düzenleme: Aykut Gürel
Balkanik bir giriş, ardından çok tatlı bir düzenleme ve aynı keyifte sözler. Sezen Aksu, ilişkiler konusundaki tüm deneyimlerini şarkı sözlerine yansıtmış gibi.

Yalnızlık Senfonisi

(1996 – Düş Bahçeleri) Söz: Sezen Aksu, Beste: Sezen Aksu, Düzenleme: Aykut Gürel
Ve gerçek bir efsane! “Anladım sonu yok yalnızlığın…” diye girip, “Yokluğumla ben başbaşayız.” diye çıkan bir şarkıdan bahsediyoruz. Evet şarkı değil adeta bir kılıç, bizim bir tarafımızdan giriyor, öbür tarafımızdan çıkıyor aynı zamanda.

Hıdrellez

(1997 – Düğün ve Cenaze) Söz: Sezen Aksu, Pakize Barışta, Beste: Goran Bregoviç, Düzenleme: Goran Bregoviç
Bir kısmımızın Ederlezi olarak da tanıdığı muhteşem bir çingene melodisi. Goran Bregoviç’in parmağı her girdiği işte kendini belli etmese olmaz ki zaten!

Ben Sevdalı Sen Belalı

(1998 – Adı Bende Saklı) Söz: Selami Şahin, Beste: Selami Şahin, Düzenleme: Garo Mafyan
Korkutucu bir birliktelik daha. Söz ve müzik Selami Şahin’e ait, bir başka efsane isim Garo Mafyan da şarkıyı düzenlemiş. Kalbi olanlar dinlemesin.

Denge

(1998 – Adı Bende Saklı) Söz: Turgut Uyar, Beste: Sezen Aksu, Aykut Gürel, Düzenleme: Aykut Gürel
Bir Turgut Uyar’ın sözleri eksikti şu duygusal yoğunlukta, o da geldi tam oldu. Adı Bende Saklı albümünü de bu vesileyle anmış olduk.

Gidiyorum Bu Şehirden

(2000 – Deliveren) Söz: Sezen Aksu, Beste: Sezen Aksu, Düzenleme: Bülent Ortaçgil, Erkan Oğur, Gürol Ağırbaş
Yolculuk esnasında, hele de ayrılmak istemediğiniz ya da geride birilerini bıraktığınız bir şehirden uzaklaşırken dinlediğiniz takdirde midenize çok güzel 4-5 yumruk yemiş etkisi yaratabilir. Bir de karşı yakanın Sezen Aksu’su olan Haris Alexiou eşlik ediyor ki bizimkine, iyice ızdırabımız artsın. Erkan Oğur’dan ve Gürol Ağırbaş’tan bahsetmeye kalkarsak bu paragraf sonsuza uzayacak.

Yine mi Çiçek

(2000 – Deliveren) Söz: Meral Okay, Beste: Ara Dinkjian, Düzenleme: Ara Dinkjian
Belki de listemizde solist olarak Sezen Aksu’nun söylemediği tek şarkı. Merak etmeyin ama alttan alta o da sizin gibi kendini tutamayıp eşlik edecek şarkıya. Solistimiz ise müthiş sesiyle Cihan Okan. Ara Dinkjian’ın efsaneliğinden zaten daha yeni bahsettik. Son olarak şerefine Meral Okay!

Tanrı İstemezse

(2002 – Şarkı Söylemek Lazım) Söz: Ali Avaz, Beste: Mustafa Sayan, Düzenleme: Ayda Tunç, Aytuğ Yargıç
Baba’nın bize tanıttığı efsane şarkılardan biri, Sezen Aksu da söyleyince elimizdeki dev yorum sayısı birden ikiye çıktı!

Eskidendi Çok Eskiden

(2005 – Bahane) Söz: Murathan Mungan, Beste: Atilla Özdemiroğlu, Düzenleme: Atilla Özdemiroğlu
Geç dönem Sezen Aksu albümleri olarak kabul ettiğimiz 2000′ler sonrası dönemden bir inci. Murathan Mungan’ın yazdığı sözlere sahip bir şarkının kötü olma olasılığı öyle düşük ki zaten.

Güvercin

(2008 – Deniz Yıldızı) Söz: Sezen Aksu, Beste: Sezen Aksu, Düzenleme: Mustafa Ceceli
Ne acı bir şey değil mi yıllardır müzik yapmak ve yetmişlerde, seksenlerde, doksanlarda ve ikibinlerde hâlâ öldürülen güzel insanların ardından şarkılar yakmak, umudunu kaybetmemeye çalışmak.

Uçurtma Bayramları

(2009 – Yürüyorum Düş Bahçelerinde) Söz: Sezen Aksu, Beste: Onno Tunç, Düzenleme: Aytuğ Yargıç
Levent Yüksel’in sesinden dinledik ilk bu eseri yıllar evvel, Sezen Aksu da tıpkı bizim gibi aradan geçen yıllar bu şarkının unutulmasına sebep olmasın diye düşünmüş olacak ki bir kere de tekrar kendi okumuş.

Bonus: Düş Bahçeleri

(1996 – Düş Bahçeleri) Söz: Sezen Aksu, Beste: Sezen Aksu, Onno Tunç, Düzenleme: Onno Tunç
Öyle bir şarkıyla bitirelim istedik ki listeyi, en temiz en saf haliyle, kalabalık bir orkestra olmaksızın bir keman, bir gitar ve bir Sezen Aksu’nun nelere kadir olduğunu görün. Sesi, besteciliği, söz yazarlığı ve inanılmaz yorumculuğu ile bu topraklara gelmiş geçmiş en değerli müzisyenlerdendir Minik Serçe.

“Yakala saçından tut hayatı, çevir yüzüne, öp öp…

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: