MEDYA DOSYASI /// BİR AKP MUHAFIZI OLARAK YILDIRAY OĞUR !

Türkiye Gazetesi yazarı Yıldıray Oğur’un Ergenekon ve Balyoz darbe planlarını yazan gazeteciler için kullandığı "Kullanışlı aptallar" sözü medyanın önemli gündem maddelerinden biri oldu. Yolsuzluk soruşturmalarının gündemden düşmesi için ulusalcı kesimlere hedef göstererek Ergenekon ve Balyoz davalarına kumpas diyen ekibin ön safına yerleşen Yıldıray Oğur, ‘Gezi Parkı imar rantına kurban edilmesin’ diye protesto eden eylemciler için ise "Kemalistlerin AKP’ye karşı devrim girişimi!" demişti. Kendisini darbe girşimi tanımlama uzmanı ilan eden Yıldıray Oğur’un, Gezi protestoları için yaftası buydu. Artık kılıcı keskin bir AKP muhafızı olan Yıldıray Oğur için Gezi olayları İslamofobik Kemalistlerin AKP’ye darbe girişimi, yolsuzluk operasyonları Cemaatin AKP’ye darbe planı ve sıkınşınca da Ergenekon ve Balyoz davaları koskoca bir kumpas!

KULLANIŞLI APTALLAR SERAMONİSİ

Tarihin en büyük yolsuzluk ve rüşvet skandalını gölgelemek için büyük çaba sarfeden AKP’li gazetecilerin gayretleri yolsuzlukları gibi gerçekten tarihe geçecek cinsten. Yolsuzluklar konuşulmasın diye denenmedik taktik bırakmıyor AKP’li gazeteciler. Kimisi canlı yayında yolsuzlukların herkes tarafından bilindiğini anlatan başka bir gazeteci daha fazla konuşmasın diye kaşlarını yırtarcasına yukarı kaldırarak uyarırken kameralara takılıyor, kimisi Reza Zerrab’ın para transferlerinin haberi ilk kendi gazetesinde yayınlandığı söylenince canlı yayını terkediyor kimisi de trafikte birilerinin peşine takılıp kırmızı ışıkta durup durmadığını kontrol ediyor… Hakkını yemeyelim, en akıllı taktiği ise Türkiye Gazetesi "kullanışlı aptal" yazarı Yıldıray Oğur uyguluyor. Yanlış anlamayın bu ifade bize ait değil. Oğur bizzat kendisini böyle tanımlıyor. Yoksa PM olarak bizim insanlara hakaret etme ve aşağılama zaafımızın olmadığını bilirsiniz.

HANGİ APTAL KENDİSİNİ YÜZLERCE KEZ KULLANDIRIR

Sizce Yıldıray Oğur, 10 yıl sonra hatırlansa nasıl ve hangi sözüyle hatırlanır? Evet doğru tahmin ettiniz, kendisinin de dahil olduğu, Ergenekon ve Balyoz darbe planlarını yazan gazeteciler için kullandığı "Kullanışlı aptallar" sözüyle elbette… Ulusalcı kesimlere Cemaat’i hedef gösterip AKP’nin yolsuzluklarını örtebilmek için bir maziyi yok etti tek sözüyle Yıldıray Oğur. Halbuki Taraf gazetesinde Ergenekon, Balyoz, Kafes, Ayışığı, Sarkız ve Yakamoz darbe planları ile ilgili yazdığı yüzlerce yazısı ve yayına hazırladığı haber var Oğur’un. Bir insan ‘aptal’ hatta dünyanın en geri zekalı adamı olsa bile, tam 6 yıl boyunca hem de yüzlerce kez kendisini bir örgüte kullandırır mı? Oğur’un kendi tanımlamasından anlaşıldığına göre kullandırabiliyormuş.

ZAMANLAMASI EN MANİDAR KUMPAS

Peki, Yıldıray Oğur "kullanışlı aptal" olduğunu ne zaman farketmiş? Türkiye tarihinin en büyük yolsuzluk ve rüşvet skandalının ortaya çıkarılıp AKP’nin kirli çamaşırları ortaya serilince! Ne garip zamanlama değil mi? Tıpkı Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan’ın olduğu gibi Yıldıray Oğur’un beynindeki ampul de, yolsuzluk skandalı patlayınca yanıvermiş. Hani son zamanların moda tabiri var ya, "Zamanlaması manidar" diye, işte yakın tarihin zamanlaması en manidar çıkışı bu! Yıllarca halktan "Çetelerle mücadele ettik. Darbecilere hak ettikleri cezaları verdik" deyip oy isteyeceksin, yolsuzlukların ortaya çıkınca da hedef saptırmak için "Darbe davaları kumpastı" diyeceksin.

Yemezler Yıldıray Oğur, yemezler… Anadolu insanı saftır, temizdir ancak sandığınız gibi aptal da değildir. Hele "kullanışlı aptal" hiç değildir.

SİZİ GİDİ DARBECİ GEZİCİLER SİZİ…

Söz darbe girişimlerinden açılmışken, Yıldıray Oğur’un darbe algısına bakalım biraz. Ulusalcı kesimlere Cemaat’i hedef gösterip AKP’nin yolsuzluklarını örtebilmek için Ergenekon ve Balyoz’u darbe girişimi olmaktan çıkardı. Peki, Yıldıray Oğur kriterlerine göre ‘darbe’ nedir? Hangi özellikleri taşırsa bir girişim darbe olarak tanımlanır? Evet, Yıldıray Oğur’a göre 17 Aralık’ta yapılan ve 25 Aralık’ta yapılması engellenen yolsuzluk soruşturmaları, Cemaat’in AKP’ye yönelik darbe planı! Ergenekon ve Balyoz davaları kumpas; yolsuzluk operasyonları ise darbe girişimi! Oğur kriterlerine uyan başka bir darbe girişimi var mı? Evet var! ‘Gezi Parkı imar rantına kurban edilmesin’ diye protesto eden eylemciler de darbeci. Hem de öyle az uz değil! Gezi eylemcileri, AKP’yi devirmek için ayaklanan İslamofobik Kemalistler! İşte AKP muhafızı Yıldıray Oğur’un kriterlerine göre Gezi eylemcileri de "Ağaçlar kesilmesin, Gezi Parkı AVM için talan edilmesin" diyen eylemciler değil, AKP’nin sessiz devrimle yıktığı Birinci Cumhuriyet’in direnişçileri…

GEZİ EYLEMLERİ, KEMALİSTLERİN AKP’YE KARŞI DEVRİM GİRİŞİMİ

Yıldıray Oğur’un Ergenekon ve Balyoz’u darbe girişimi olmaktan çıkaran sözlerini göz önüne alınca yazdıklarımız size garip gelebilir. Haklısınız, defalarca yapılan darbeleri ve darbe girişimlerini, provokasyonları, suikastleri ve kan gölüne dönen toplumsal olayları aklama pahasına darbe davalarını bir anda kumpas olarak tanımlayan birinin, kendisini "Akil İnsan" ilan eden Başbakan’ı gibi, Gezi Parkı’na çadır kuran birkaç yüz genci darbeci olarak nitelemesi inanılır gibi değil. Bakın, Gezi olaylarının en sıcak günlerinde, 8 Haziran’da, Star Gazetesi’nin Açık Görüş sayfasına yazdığı "#direndemokrasi" başlıklı yazısında neler diyor Yıldıray Oğur: "Gezi Parkı ayaklanması, dindarlar ve Kürtler tarafından sessiz bir devrimle yıkılmakta olan Birinci Cumhuriyet’e siyaseten veya sosyolojik olarak bağlı Kemalistlerin, solcuların, liberallerin (hatta bir grup dindarın) kurduğu yeni ittifakın soft bir karşı devrim girişimidir. Aslında direnen Gezi değil, Birinci Cumhuriyet’tir… O halde bize de şöyle demek düşer: #direndemokrasi." Oğur, dershanelerin kapatılması tartışmalarının başladığı günlerde 27 Kasım 2013’te yazdığı "Başbakan’ın hakkı Başbakan’a, Hocaefendi’nin hakkı Hocaefendi’ye…" başlıklı yazısında da ise, "Gezi Parkı ayaklanmasında tekrar nükseden İslamofobik, oryantalist dilin dost zannedilen laik demokratların bile hâlâ resmî dili olduğunu hatırlatmakta fayda var" ifadelerini kullanıyor. (http://haber.stargazete.com/acikgorus/direndemokrasi/haber-760923) (http://www.turkiyegazetesi.com.tr/yildiray-ogur/576958.aspx)

Ergenekon ve Balyoz davalarına kumpas diyen Yıldıray Oğur, Gezi olayları için ne diyor? "Kemalistlerin AKP’ye karşı devrim girişimi!"

Evet, Taraf Gazetesi’nde 15 Mart 2012’de yazdığı "Eyvah, İslamcı ulusalcılar" başlıklı yazısında İslamcı yazarlardaki komplocu yaklaşımı eleştiriyor ve ‘başörtülü İslamcı bir yazar’ olarak ifade ettiği Habertürk yazarı Nihal Bengisu Karaca’yı, Türk Solu’ndan Gökçe Fırat ve Akşam Gazetesi’nden Oray Eğin’le aynı kalemi kullanmakla suçlayıp "Şimdilerde Kemalistlerin açtığı bu kutlu komploculuk yoluna girmiş bazı İslamcı arkadaşları o yüzden şimdiden uyarmak isterim" diyordu ancak daha üst perdeden bir komplocu yaklaşımla, Gezi protestocuları için darbeci yaftasına sarılıyordu Yıldıray Oğur!

Hasılı, Gezi olayları İslamofobik Kemalistlerin AKP’ye karşı devrim girişimi, yolsuzluk operasyonları Cemaat’in AKP’ye darbe planı ve sıkışınca da Ergenekon ve Balyoz davaları koskoca bir kumpas!

Keşke Ergekon ve Balyoz davaları için ‘kumpas’ dediği için kendisini canlı yayına çağıran gazeteciler, Ergenekon ve Balyoz’un neden darbe girişimi olmadığını sormadan önce, Gezi darbecilerinin karanlık darbe planlarını anlattırsalar Yıldıray Oğur’a.

Ne dersiniz, biz de Yıldıray Oğur’un AKP’nin yolsuzluklarını örtme adına yaşadığı bu savrulma için Ahmet Kaya gibi, "Nerden baksan tutarsızlık. Nerden baksan ahmakça" diyelim mi?

Tutarsızlık diyelim ama ahmakça olup olmadığının takdirini size bırakalım.

YILDIRAY OĞUR’DAN KOMPLOCU AKP’LİLERE SERT ÇIKIŞ

GENELKURMAY’IN YAPAMADIĞINI AKP’YE YAPTIRIYORLAR

YILDIRAY OĞUR’DAN KASET KOMPLOLARINA VERYANSIN

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: