İRAN DOSYASI /// İRANLI YAZARDAN HAMANEY’E : YAPAMIYORSUN BIRAK GİT !

İRAN ANALİZ / İranlı yazar ve siyasi aktivist Muhammed Nurizad ülkenin lideri konumunu bırakması, halkın yapacağı çok yönlü bir seçim için alan açması için İranlı Şiilerden bazılarının dini lider kabul ettiği Ali Hamaney’e işgal ettiği makamı bırakması çağrısında bulundu.

Hamaney’i ve ülkenin liderlik konumunu eleştiren Nurizad’ın kaleme aldığı mektubun 13.sü olduğu belirtildi. Bu muhtevadaki mektupları kaleme almasından ötürü Nurizad ciddi koğuşturmalara ve cezalara maruz kalması, rejimin tasfiye etmeye çalıştığı herkesi yaftaladığı dini lidere hakaret ve rejime karşı propaganda yapma gibi suçlamalara maruz kalmıştı.

2009 yılında hileli sonuçlarla değiştirildiği ve Ahmedinecat’ın cumhurbaşkanlığı seçildiği seçimlere kadar İran rejiminin önde gelen savunucularından birisi olan Nurizad bu tarihten sonra bir değişim yaşamıştı. Ülkedeki radikal Şii dini kesimler, devlet kurumlarını elinde bulunduran kanat ile kısmen reformcu kesimler arasında bir kırılma noktası olarak değerlendirilen 2009 hileli cumhurbaşkanlı seçimleri sonrasındaki gelişmeler Nurizad için de bir milat olmuştu.

Bu tür mektupları korkmadan yazması ve hatta kamuoyu ile paylaşması nedeniyle Nurizad tutuklandığı ve mahkum tutulduğu cezaevinde çok ciddi kötü muamelelere maruz bırakılmış ve yalıtılmıştı.

Hamaney’e halkın affına sığınması, onlardan af dilemesi çağrısında bulunan Nurizad, Hamaney’in İran’ı yönetebilecek bir kabiliyette olmadığını, buna uygun olmadığını belirtmişti.

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: