FETULLAH GÜLEN DOSYASI /// Ard, Alman İstihbarat Dairesi’nin Gülen Hareketi Uyarısı’nı Ekrana Getirdi

VİDEOYU BURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZ.

Ard’de yayınlanan programda Baden- Württemberg Eyaleti Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından hazırlanan bir belgede, "Gülen hareketinin düşünce yapısının birçok demokratik değere aykırı düştüğü, Gülen’in din devleti eğilimli olduğu" öne sürüldü.

Ard’de yayınlanan programda Baden- Württemberg Eyaleti Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından hazırlanan bir belgede, "Gülen hareketinin düşünce yapısının birçok demokratik değere aykırı düştüğü, Gülen’in din devleti eğilimli olduğu" öne sürüldü. Gülen Hareketi’ne bağlı eğitim kuruluşlarının sayısının Almanya‘da 300’ü bulduğu belirtilirken Baden-Württemberg Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın belgesinde, "Gülen’in görüşlerinin kuvvetler ayrılığı prensibi, din özgürlüğü, bilim- eğitim özgürlüğü ve kadın- erkek eşitliğine aykırı olduğu" savunuldu.

ÇOCUKLARA KÖTÜ MUAMELE

Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle‘nin, Federal Göç ve Mülteciler Dairesi (BAMF) yetkililerine dayanarak verdiği bilgiye göre ise, Rüsselsheim’da Gülen Hareketi’ne yakın bir dernek tarafından verilen entegrasyon kursunda üç yaşında bir çocuk tokatlandı. Ayrıca bir çocuğun da kemerle bağlandığı tespit edildiğinden derneğin kurs verme yetkisi iptal edildi. Ludwigsburg’daki bir özel okula kızını gönderen bir veli, kızının baş örtüsü takmaya zorlandığını öne sürdü. Ayrıca Gülen Hareketi mensubu olmayan öğrencilere sistematik olarak mobbing uygulandığı iddia edildi. Okul yöneticileri suçlamaları kabul etmedi.

AÇIKLAMA YAPILDI

Baden- Württemberg Eyaleti Anayasayı Koruma Teşkilatı, Alman medyasında Fethullah Gülen Hareketi’nin izlendiği yönünde çıkan haberlere ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada ‘Gülen Hareketi’nin teşkilat tarafından izlenen bir unsur olmadığı", yasal çerçeve içerisinde bir izleme için yeterli dayanak noktaları olup olmadığının araştırıldığı belirtildi.

Açıklamada, bu inceleme kapsamında Fethullah Gülen ve hareketine bağlı kurumların geçmişte yayınladıkları yazılarda kimi bölümlerin, içerik olarak özgürlükçü demokratik temel düzenle aykırılık içinde olduğunun tespit edildiği, aykırılık taşıyan unsurlar arasında eşitlik ilkesi, din özgürlüğü, halkın egemenliği, kuvvetler ayrılığı ve eğitim özgürlüğünün bulunduğu ileri sürüldü.

YETERLİ KANIT YOK

Alman istihbarat teşkilatı açıklamasında Gülen Hareketi’nin özgürlükçü demokratik temel düzene karşı hedefli gayretler içinde olduğuna dair şimdiye kadar yeterli dayanak noktası bulunmadığı bildirildi. Ayrıca kimi kurumların Gülen’i bir fikir adamı olarak öncü kabul etmekle birlikte örgütsel olarak Gülen Hareketi’ne ait olduklarına dair kanıtların eksikliğine dikkat çekildi. Açıklamada, Fethullah Gülen‘in öğretileri içerisindeki anayasaya eleştirel pozisyonların kurum ve derneklere yansıyışı konusunda elde yeterli kanıtlar olmadığı ifade edildi. Aynı şekilde ilgili derneklerin sunduğu hizmetlerin temel anayasal prensipleri ortadan kaldırmayı hedeflediğine dair işaretler olmadığı da kurumun açıklamasında yer aldı.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: