ERGENEKON FATİHİ (!) Şamil Tayyar : Küçük ve Tolon’un tahliyesi vicdanları kanatır

AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, Ergenekon ve Balyoz gibi darbe davaları konusunda hükümetin üzerinde çalıştığı yeniden yargılama ve tutukluluk sürelerini indirme düzenlemesiyle ilgili endişelerini dile getirdi.

Ergenekon davasında yargılanan emekli generaller Veli Küçük ve Hurşit Tolon gibi isimlerin tahliyesine yol açacak düzenlemenin vicdanları kanatacağını belirten Tayyar, derin devletin yöneticilerine beraat yolunu açacak bir düzenlemenin ülkeye haksızlık olacağını söyledi.

Hükümet tarafından gündeme getirilen yeniden yargılama ve uzun tutukluluk süreleriyle ilgili düzenleme AK Parti’de rahatsızlığa yol açtı. AK Partili Tayyar, Habertürk TV’de katıldığı programda, bu çalışmaları değerlendirdi. Ergenekon ve Balyoz davalarında mağduriyet söz konusu ise siyaset kurumun sorumluluk üstlenmesi gerektiğini ifade etti.

Tayyar, Balyoz davasında mağdur olduğunu düşünen isimlerle ilgili yeni deliller ortaya çıkması durumunda yeniden yargılama yapılabileceğini belirtti. Tayyar, yeni delil çıkması durumda yargılama yapılması için mevzuatın son derece uygun olduğuna işaret etti. “Ama bizim yapacağımız yasal düzenleme mağduriyetleri gidermek yerine herkesi herkes serbest bırakacak, beraat ettirecek anlayışla yapılırsa doğru bulmam. Bugün Ergenekon’da gözaltına alınan bizatihi derin devletin, kirli yapının yöneticisi olan, üyesi olan çok sayıda isim var. Bunlara beraat yolunu açacak bir düzenleme ülkeye haksızlık olur.”dedi.

Yeniden yargılamayla ilgili ne gibi düzenlemeye yapılacağını şu anda bilmediklerini aktaran

Tayyar, Evrensel hukuk bakımından bakıldığın uzun tutukluğu kimsenin savunmasının mümkün olmadığını vurguladı. Tayyar, “Bunu yaparken bazı katillerin salınmasına yol açacak düzenleme yaparsak bu da doğru değil. Açıkçası ben Veli Küçük, Hursit Tolon gibi bazı isimlerin tahliyesine yol açacak bir düzenlemenin de vicdanları kanatacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

Etiketlendi:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: