EKONOMİ DOSYASI : Ama’sız bir ekonomi tahmini yapmak zor

Puslu bir havanın hâkim olduğu dünya piyasalarında 2014’e ilişkin ‘ama’sız bir tahmin yapmak mümkün değil. Her şeye rağmen daha olumlu geçeceğine dair iyimser bir beklenti mevcut.

Eylül 2008’de yatırım bankası Lehman Brothers’ın 613 milyar dolar borçla batması sonucu ABD’de patlayan finans krizinin ardından ekonomide yerinden oynamayan taş kalmadı. ABD’den sonra Euro Bölgesi’ne yayılan krizde birçok ülke ancak kurtarma paketleriyle batmaktan kurtarıldı. Krizin oluşturduğu kötümser hava, Euro para birliğinin dağılmasına kadar varan birçok kötü senaryonun konuşulmasına sebep oldu.

2013’te kötü günleri geride bırakmanın sinyallerini veren Avrupa ve dünya ekonomilerinin tansiyonu, Türkiye ve Arjantin gibi gelişmekte olan ülkelerin para değerlerinde yaşanan ciddi kayıplar sonrası tekrar yükseldi. Rus para biriminde yaşanan düşüşler ve Brezilya’dan ciddi miktarda sıcak para çıkışı, yükselen piyasalarda yaşanan sıkıntıların diğer sinyalleri oldu. Nobel ödüllü ekonomist Nouriel Roubini, Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda ‘kırılgan beşli’ olarak tanımlanan riskli ülkeleri ‘kırılgan dokuzlu’ şeklinde değiştirdi. Roubini, kırılgan beşliye (Türkiye, Endonezya, Güney Afrika, Hindistan ve Brezilya) Ukrayna, Macaristan, Arjantin ve Venezuela’yı da ekledi.

Sıcak para ve iç tüketime dayalı büyüyen bu ülkeler, işlerin kötüye gitmesi durumunda, yükselen hayat standartları sonrası halkın beklentilerinin karşılanması konusunda sorunlar yaşayacak gibi gözüküyor. Yüksek büyüme rakamlarına alışkın ülkelerde artan faizler, hane başı borçlanma rakamları yükselmiş bu ülkelerde ekonomik kırılganlıkları artırıyor. Ekonominin doğrudan etkilendiği bir diğer önemli faktör ise siyasi istikrar.

2014 için ekonomik tahminler ihtiyatlı bir şekilde yapılırken; Uluslararası Para Fonu (IMF) dünya ekonomisi için yüzde 3,6’lık bir büyüme tahmininde bulundu. Büyüme konusunda yükü endüstrileşmiş ülkeler çekerken; 2008 öncesi elde edilen yüksek büyüme rakamlarını görmek şimdilik pek mümkün gözükmüyor. Ekonomistler 2014’ün 2013 yılından daha iyi bir yıl olacağı konusunda ise hemfikir.

Ekonomik büyüklüğü ABD ekonomisi ile aynı seviyede olan Avrupa Birliği’nde İrlanda ve İspanya’nın kurtarma paketinden çıktıklarını açıklaması ile yüzler gülüyor. Dört yıldır devam eden olağanüstü şartların yerini normalleşmeye bıraktığı Avrupa’da, kurulan firma sayılarında ve ihracatta yaşanan artışlar büyüme konusunda iyimserliği beraberinde getiriyor.

Avrupa ekonomisi rekabet gücüne tekrar ulaşmak için çaba sarf ederken; artmaya devam eden kamu borçları, düşük büyüme rakamları ve bankaların kredi musluklarını kısmasının getirdiği sıcak para ihtiyacı, 2014’te de ekonominin en önemli sorunları olarak öne çıkıyor. İşsizliğin ve borçlanmanın panzehiri olan güçlü bir büyüme ise hâlâ imkan dâhilinde gözükmüyor. Ülkelerin denk bütçe elde etmek için izlediği tasarruf paketleri büyüme için gerekli yatırımların yapılmasının önüne geçiyor. Tasarruf tedbirlerinin yanı sıra yapısal tedbirler de alınırken, krizin en sıcak yaşandığı yer olan bankaların kontrollerine yönelik önemli adımlar atılıyor. Avrupa Komisyonu’nun hazırladığı Bankacılık Birliği tasarısı ile 130 büyük banka Avrupa Merkez Bankası tarafından kontrol edilebilecek. Kurtarılan bankalardan ağzı yanan birliğin en önemli projesi olarak lanse edilen Bankacılık Birliği, istikrarlı bir Euro için oldukça önemli bir adım olacak.

Reklamlar

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: