AMERİKA : ABD’yi koşan SÜPER Türk

ABD’de 104 maratonda 4 bin 389 kilometre koşan Sadık Tokgöz (45), MS hastaları için 15 bin dolar topladı.

ABD’de yaşayan bilgisayar mühendisi Sadık Tokgöz (45), ABD ve Kanada’da bugüne kadar 104 maratonda 4 bin 389 kilometre koştu. 24 yıldır ABD’de yaşayan ve 8 yıldır bir tür nörolojik hastalık olan ‘Multipl Skleroz’ (MS) hastaları yararına koşan Tokgöz, toplam 15 bin dolar bağış topladı. Geçen yıl Boston Maratonu’nda düzenlenen terör saldırısından kıl payı kurtulan Tokgöz, nisanda Boston’da 105’inci maratonunu koşacak. Tokgöz, ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nü bitirdikten sonra 24 yıl önce yüksek lisans için ABD’ye gitti. Boston Üniversitesi’nde "Bilgisayar Bilimleri" alanında yüksek lisans, Kanada ve ABD’deki çeşitli firmalarda mühendislik, borsa ve finans danışmanlığı ve siber saldırı danışmanlığı yaptı. Çocukluğundan beri Olimpiyat Oyunları’ndaki maratonlara ilgi duyan Tokgöz, ABD’nin en prestijli maratonunu düzenleyen Boston’a geldiğinde, bu ilgisini gerçeğe dönüştürmeye karar verdi. 1996’da ilk kez maratona katılan Tokgöz, daha sonra tam bir maraton tutkunu oldu.

Çoğunluğu ABD ve Kanada’da, biri İrlanda’da olmak üzere bugüne kadar 104 maratona katılan Tokgöz, koşarken ayaklarına kızları Melis ile Deniz’in isimlerini yazıyor. Yılda 5 ile 8 maratona katılan Tokgöz, geçen yıl mayısta Kanada’da 100’üncü maratonunu koştuktan sonra bir hesap yapmış. 18 yılda hazırlık koşuları dahil 63 bin kilometre koşmuş. Katıldığı 104 maratonda ise yaklaşık 4 bin 389 kilometre kat etmiş. Maratonlarda koştuğu toplam süre ise 13 gün, 12 saat, 13 dakika ve 6 saniye olmuş. Tokgöz, 2006’dan bu yana maraton koşularına sosyal bir amaç da eklemiş. MS hastalar yararına koşan Tokgöz, katıldığı her Boston Maratonu’nda MS hastaları için ortalama 2 bin 500 dolar bağış topluyor. Tokgöz, "Zaten yarışı koşacağım. Bu vesile ile bir bağış kurumuna yardımcı olmak istedim ve MS grubu ile irtibata geçtim. Hem onlar memnun, hem de ben" diyor.

Tokgöz, geçen yıl Boston Maratonu’nda yapılan terör saldırısından kıl payı kurtuldu. Tokgöz’ün bitiş çizgisini geçmesinden iki saat sonra iki patlama oldu. Patlamalarda 3 kişi hayatını kaybetti, 200’ü aşkın kişi yaralandı. Tokgöz, 17’ncisini koştuğu Boston Maratonu’nda meydana gelen bu feci olaya rağmen, bu yıl da maratona katılacağını söylüyor. Tokgöz, "Terörün acısını yakından biliyoruz kendi ülkemizde. Terör yüzünden hayatımızda zevk aldığımız olaylardan ödün vermek, bana terörü yaratanların isteklerine boyun eğmek gibi geliyor. Hayatımıza devam etmek açısından katılmayı uygun görüyorum" diyor. Daha uzun yıllar koşmak istediğini belirten Tokgöz, "Koşarken kendimle uyanık bir şekilde baş başa kaldığımı hissediyorum. Düşüncelerim net, karışan kimse yok, öz bir karar verme olanağına sahip oluyorsunuz Yarışırken çoğu zaman, kendimi koşabildiğim için şükreder bir vaziyette buluyorum. Çok şükür hayattayım ve böyle bir olayda yer alıyorum’ diye hep aklımdan geçer. Nerdeyse her yarışta ilginçtir, vefat edip hayatta olmayan tanıdıklarım aklıma gelir" diye konuşuyor. Türkiye’de bir maratona katılmayı çok istediğini kaydeden Tokgöz, yakın zamanda Antalya veya Avrasya maratonlarından birine katılmak istediğini ekliyor.

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: