SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ DOSYASI : Türkiye platform cenneti

Ergenekon ve Balyoz davalarının ardından yaptıkları suç duyurularıyla adlarından söz ettiren platformlar, son dönemde yaşanan Mısır’daki darbe süreci, 17 Aralık soruşturması, MİT görevlilerinin bulunduğu TIR’ların aranması, HSYK ve Emniyet’teki değişiklik gibi siyasi konulardaki hukuki girişimlerle siyaset arenasında daha da görünür hale geldi.

Her siyasi gelişmeyle yeni bir platform daha sivil toplum alanına eklenirken, 17 Aralık sürecinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a destek için İstanbul’dan Ankara’ya kefenli yürüyüş gerçekleştiren Remzi Can, kurduğu 1299 Platformu’yla, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında MİT’le ilgili açıklamaları nedeniyle suç duyurusunda bulundu.

Platformlar siyasette olduğu kadar, çevre, eğitim ve sağlık gibi konularda da karar alma süreçlerine etki etmek için çaba gösteriyor. Gezi Parkı sürecinde öne çıkan Taksim Platformu gibi kuruluşlar ciddi bir kesime hitap ederken, küçük grupların oluşturduğu platformlar daha çok suç duyurularıyla gündeme geliyor.
Dernek, vakıf, oda ve düşünce kuruluşları tarafından kurulan platformlar ise daha çok sınırlı çalışmalar yürütüyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Nükleer Karşıtı Platform, Hayvan Hakları Platformu, Çocuk Gelinlere Hayır Platformu mücadeleleriyle öne çıkan platformlardan.

‘Geniş çaplı paneller düzenleyeceğiz’

Erdoğan ve Bozdağ hakkında suç duyurusunda bulunan Bağımsız Hukukçular Platformu ise bir grup avukat tarafından kuruldu. Platform içinde yaklaşık 150-200 avukatın yer aldığını belirten platform başkanı Onur Berispek, “Süreci yakından takip edeceğiz. Hukuk ihlallerinin yaşandığına inandığımız müddetçe, suç duyuruları gerekirse geniş çaplı paneller de düzenleyeceğiz” diyor.

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: