PARALEL DEVLET DOSYASI : İşte 17 Aralık’ın şifreleri

Sosyal medyaya yansıyan inanılmaz konuşmalar paralel devletin darbe girişiminin şifrelerini çözüyor. Fethullah Gülen ve grubunun konuşmalarında hükümete karşı darbe planının bütün adımları açıkça anlatılıyor.

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyaya yansıyan konuşmalar 17 Aralık darbe girişiminin perde arkasını büyük ölçüde ortaya çıkardı. Ekim, Kasım ve Aralık aylarında yapıldığı iddia edilen konuşmalar, hükümete karşı darbe için dershaneleri dönüştürme yasasının bahane olarak kullanıldığını ortayla çıkardı. Ünlü işadamlarının ihale vaadi ve yargı-bürokrasideki dosyaların takibi teklifiyle darbeye destek vermeye zorlandığı belirlendi. İş dünyasıyla birlikte medya, bürokrasi ve siyasetle ilgili planların tamamı tek tek deşifre oldu.

İşadamlarına ‘gönül’ ihalesi

Gazeteciler ve Yazarlar vakfı tarafından da doğrulanan ilk konuşmada Gülen Grubu’nun lideri Fethullah Gülen ile TUSKON Genel Sekreteri arasındaki konuşmada bazı işadamlarının darbeye desteği için özel çaba sarf ediliyor. Adı geçen işadamlarından biri olan Pegasus Havayolları sahibi Ali Sabancı’nın operasyonla ilgili bilgilendirildiği ve Sabancı’nın da "Birileri bunlara dur demeli" diyerek darbeyi destekler yönde konuştuğu anlaşılıyor. Cemaatin yöntem olarak ünlü işadamlarına Gana, Tanzanya, Uganda ve Çin’de büyük ihaleler ayarladığı, işadamlarının gönlünü kazanmak için ananas ve tespih gibi hediyeler gönderildiği belirtiliyor.

Milletvekillerine talimat

31 Aralık’ta istifa eden AK Parti Burdur Milletvekili Hasan Hami Yıldırım’a, Gülen’in TUSKON Genel Sekreteri aracılığıyla "İdris Bal gibi yap" talimatı gönderdiği, "İstifa etseler ne olur, vekillikten olacak değiller ya" demesi cemaatin parti içindeki vekiller üzerindeki planını ortaya koyuyor. Geçen hafta sonu istifa eden cemaat üyesi İstanbul vekili Muhammet Selçuk Çetin de konuşmasında zamanlama için Gülen’in talimatını beklediğini itiraf etti.

Bakanları cemaate çekme planı

Bakanların bile cemaat saflarında yer alması için çalışıldığı 27 Kasım’daki konuşmada ortaya çıkıyor. Gülen, TUSKON Genel Sekreteri’ne "Zafer (Çağlayan) bey sizi tutuyor gibi tavır sergiliyor fakat, dershaneler konusunda Başbakan’ın yanında. Belli etmeden münasebetlerinizi sıkı tutun, başka tarafa kaymasın" diyor. Konuşmadan 20 gün sonra Çağlayan ve oğluna yapılan operasyonun nedeni ortaya çıkıyor.

Hedef hükümet Başbakan bertaraf edilecek

İşadamı Süleyman Hamit Müftigil’in 17 Aralık operasyonu öncesi aradığı Sözcü Gazetesi muhabirine istihbarat veriyor. Cemaatin önde gelen isimlerinden olan Müftügil Türkiye’nin çok karışacağının sinyalini vererek, " Bunlar Türkiye’de halkı uyutmuşlar. Halk aptal zavallı hepsi. Geri adım atmak yok. Onun (Başbakan) bertaraf edilmesi şart. Ülkenin varlığı yokluğu buna bağlı. Nisandan sonra bakanları, milletvekillerini biz belirleyeceğiz. Daha bunlar iyi günleri. Nisandan sonra senaryoyu biz yazacağız" diyor. Cemaatin operasyonu çok önceden planladığı dershaneleri bahane olarak kullandığı şu diyaloglarla ortaya çıkıyor:

Muhabir: … O zaman şurada bir iki ay var. Yılbaşından önce göreceğiz zaten.

Müftügil: Yılbaşına kalmaz.

78 vekile istifa şantajı

Müftügil, Sözcü muhabirine darbe girişimiyle ilgili bilgiler de aktarıyor. Genç Parti’yi cemaatin aldığını belirten Müftügil, "İçi düzenlendi, müzenlendi. Bayramdan sonra ayın 25’i 26’sında resmi müracaatı yapılacak. Şu anda 78 milletvekili AK Parti’den ayrılıp buraya girmeye hazır. Erken seçim olacak. Benim bağlantılı olduğum cemiyetler var ya cemaatler, biliyorsun onları, aradaki bütün koordinasyonu sağladım. Her şey yerli yerine oturmuş durumda " diyor. Bu bilgi cemaatin AK Parti milletvekillerini şantaj yaparak istifaya zorlama planını deşifre ediyor. Cemaat içinde Gülen’e başka cemaat üyelerini ihbar etme alışkanlığı da var. TUSKON Genel Sekreteri, "Arkadaşlar rahatsız" bahanesiyle İzmir Milletvekili İlhan İşbilen için de istifa talimatı almaya çalışıyor.

Çözüm süreci bitecek, İsrail darbeye destek verecek

İnanılmaz diyaloglar, 17 Aralık’tan beri çok tartışılan darbede İsrail faktörü konusuna da açıklık getiriyor. Cemaatin önde gelen isimlerinden Müftügil "Pazartesi Washington’da BDP’nin ABD bürosu açılıyor. İmralı’dakinin karşısında olan dünyadaki herkes oraya geliyor. ABD kongreyi tanımış oluyor. Ondan sonra bunlara bizim güneyde bir ülke var ya hani benim sevdiğim (İsrail), onlar da destek oluyor. İsrail, ABD ve bizim Kürt kardeşlerimiz, birlikte bir dayanışma organize edecekler" diyor.

Silahlı çatışmalar geliyor

Konuşmada "Türkiye’deki hareketlilik baya artacak" denilerek barış sürecinin bitirilmesinin de hedeflendiği açıkça anlaşılıyor. Müftügil, Sözcü’teki kaynağına şu istihbaratı veriyor: "Bundan sonra silahlı ve çatışmalı bir dönem geliyor…" Devamında da "Bunlar Türkiye’de halkı uyutmuşlar. Halk aptal. Zavallı hepsi. Geri adım atmak yok. Onun (Başbakan’ın) bertaraf edilmesi şart. Ülkenin varlığı yokluğu buna bağlı" sözlerini sarf ediyor.

Star

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: