TEKNİK TAKİP : Yasa dışı dinlemeler MİT’i işaret ediyor

Montajlanarak internet ortamında yayılan ses kayıtları, Fethullah Gülen Hocaefendi’nin yurtdışı konuşmalarının yasa dışı dinlendiğini gözler önüne serdi.

Dinlemenin kim tarafından yapıldığı tartışılırken, Türkiye’de yurtdışı dinlemeleri yapabilecek tek kurumun Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) olduğu ifade ediliyor.

Bu kapsamda akıllara ilk olarak Ocak 2014 tarihli Hakan Fidan imzalı MİT personelinin çalışma alanına dair yazılan talimat geliyor. Söz konusu talimatta ‘paralel devlet yapılanması’ olarak adlandırılan bütün dini grupların takip edileceği belirtiliyor. MİT üzerinde kuşkuları artıran bir diğer gelişme de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı GES (Genelkurmay Elektronik Sistemler) Komutanlığı’nın, MİT’e devri. 28 Şubat döneminde yasa dışı dinlemelerin yapıldığı GES, Türkiye’nin en kapasiteli istihbarat ve dinleme üssü olarak biliniyordu. GES’in o dönem Türkiye’nin 13 farklı yerinde konuşlanmış dinleme istasyonları bulunuyordu. GES bütün elemanlarını ve teknik teçhizatını 2012’de MİT’e devretti. 24 Aralık 2013 tarihinde de Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB), MİT’te görevli Ahmet Cemalettin Çelik atandı. Türkiye’de yasal olarak yapılan dinlemelerin tamamını elinde tutan tek kurum TİB.

Bugün Gazetesi yazarı Adem Yavuz Arslan, 15 Ocak’ta kaleme aldığı ‘Gülen’i kim dinledi ya da kumpasın ipuçları’ başlıklı yazısında, bu konuda dinleme yapabilecek tek kurumun MİT olduğunu yazmıştı: “Hocaefendi’nin Amerika’da, arayan kişinin de Türkiye’de olduğu düşünülürse ‘kayıt yapan kurum’ hakkında ipuçları yakalamak mümkün. Çünkü Türkiye’de bu tür dinleme yapabilecek tek kurum devletin istihbarat kuruluşu. Yani söz konusu altyapı sadece MİT’te var. Öte yandan, TİB’in başına MİT’ten bir yönetici atandıktan hemen sonra çıkan bazı haberler ‘Acaba servis mi var?’ sorusunu akla getirdi…”

Taraf Gazetesi yazarı Mehmet Baransu da 20 Ocak’ta çıkan yazısında MİT’in dinlemeler konusunda Türkiye’de tek merci olduğunu kaydetmişti: “Bütün güç ve yetki MİT’te toplanıyor. Emniyet istihbaratın tüm raporları artık ânında MİT tarafından bağlanan paralel hatla görülüyor. MİT’e, THY’den Milli Eğitim’e, tapudan banka hesaplarına kadar tüm kişisel verilere izin şartı olmaksızın online erişim imkânı getirildi. Bununla da yetinilmedi, bireysel hak ve özgürlükler için denetlemesi gereken TİB, fiilen MİT’e bağlandı.”

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: