FETULLAH GÜLEN DOSYASI /// HİKMET ÇİÇEK : Bu rapor 22 yıl önce hazırlandı

Hikmet Çiçek

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan raporun tarihi 10 Mart 1992. Dönemin Emniyet Genel Müdürü Ünal Erkan. Raporun konusu: "Bazı Emniyet Mensuplarının İllegal Faaliyetleri." Altında dönemin İstihbarat Daire Başkanı Tuncer Meriç’in imzası bulunuyor.

"Çok gizli" damgalı rapor, "gereği yapılmak üzere" Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne, "bilgi" için de Em. Gnl. Md. Polis Başmüfettişliğinin 24 Ekim 1991 gün ve 91/316- 12 sayılı yazısı ile EGM Teftiş Kurulu Başkanlığı’na gönderilmiş.

Raporu hatırlatalım. "Paralel devlet" tartışmalarına bir katkımız olsun!

‘Fethullah Hoca’nın talebeleri’

"Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti niteliklerini değiştirerek yerine şeriat düzeni getirmeyi amaçlayan, illegal ‘Fethullah Hoca’nın talebeleri’ adlı örgütün, tüm Türkiye genelinde olduğu gibi, Teşkilatımız içinde de örgütlendiği, özellikle hareket noktası olarak seçtiği Polis Kolejleri, Polis Akademisi ve Polis Okulları içindeki faaliyetlerini,Teftiş Kurul’undan gelen yazıya bağlı olarak askıya aldıkları, buna rağmen sempatizan kadroları ile bağlarını zayıflatmamak için toplantı ve çalışmalarını yoğun olarak sürdürdükleri ve illegaliteye son derece bağlı kaldıkları gözlenmiştir."

Rapora göre, elde edilen bilgiler doğrultusunda yapılan takip-tarassut ve soruşturmalar sonucunda örgüt elemanlarının "Ankara Polis Koleji öğrencilerinin yüzde 50’sine yakın bir kesimi ile çeşitli şekillerde temas kurdukları" saptanmış. Örgüt, "kendilerine yakın gördükleri öğrenciler üzerinde ajitasyon çalışmalarını sistemli olarak yürütmektedirler."

Rapor, 22 yıl önce Fethullahçıların temel stratejilerinin "devlet dairelerinin önemli yerlerine yerleşme" amacı taşıdığını belirtiyor.

"Örgütün tüm yurt sathında çeşitli görünümler altında kurulu bulunan vakıf ve evlerde ailelerinin izni ile yetiştirilen zeki, çalışkan öğrencilerin meslek okullarına yerleştirilme planında Polis Kolejleri de payını almıştır. Bu öğrenciler Polis Kolejlerine geldiklerinde hiyerarşik sıra içinde sınıf, dönem okul imamları ve kadrolarının denetiminde görüşleri doğrultusunda eğitilmektedirler. Sınıfların ve okulun kendi bünyesinde sorumlu imamlarının olmasına rağmen, örgüte karşı asıl sorumlu olan dışarıdan bir üniversite öğrencisidir." Raporda bu sorumlunun adı da veriliyor.

İsim isim saptanmış

İstihbarat Daire Başkanı Tuncer Meriç’in raporunda, öğrencilere tatil günlerinde ‘sınıf imamlarının’ belirlediği adreslerde eğitim yaptırıldığı, polis koleji ile polis akademisini öğrencilerini birbirleri ile karşılaştırmamaya özen gösterildiği, bu toplantılarda "masumane sohbet ve çay partilerinden sonra" Nur külliyatı okutulduğu ve Gülen’in kaset ve videolarının izlettirildiği ifade ediliyor. 21 yıl önce Ankara’da örgüt toplantısı yapılan semtler ve hangi örgüt elemanının evinde toplantılar yapıldığı isim ve adres verilerek belirtiliyor. Cemaatin kendisine "Ankara Valisi" denilen Ankara liderinin mesleği ve kimliği açıklanıyor.

Rüşvet ve hediye

Rapor şöyle devam ediyor:

"Amaçlarına hizmet için önlerine çıkabilecek engelleri aşmak amacıyla değişik kamu kurum ve kuruluşlarında kadrolaştıkları, işlerini yaptırabilmek için rüşvet ve hediyeye başvurdukları söylenmektedir.

"Kamu kurum ve kuruluşlarına kendi fikirleri doğrultusunda bulunan şahısları yerleştirmede tavassutta bulundukları ve bunda da başarı elde ettikleri, telefon irtibatını asgaride tuttukları, önemli haberleşmelerde kurye kullandıkları, Azerbaycan’a gruplar halinde kendi fikir ve düşüncelerini empoze edebilecek nitelikli elemanlar gönderildiği, kendi örgüt mensupları arasında söylenmektedir."

Rapor şu cümlelerle sona eriyor:

"Her ne kadar ifadelerde belirtilen konuların doğruluğu tartışılmaz bir gerçek ise de bunların delillendirilmesi zaman içerisinde mümkün olduğu kanısı ile her türlü takip ve tarassuta devam edilmektedir."

22 yıl önce saptanan bu örgütlenmenin sonuçlarını hâlâ göremeyen, küçük hesaplar peşinde "polisimize dokundurtmayız" diyerek muhalefet yaptıklarını sananların nasıl bir gaflet içinde olduklarını görüyor musunuz?

Hikmet Çiçek
ulusalkanal.com.tr

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: