YABANCI BASIN : Türkiye’nin Yanlış İstikameti

erdy_nerdy_walks_away_from_europe.jpg?itok=0x0m2-x2

Türkiye’nin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta Avrupa ile ilişkileri tamir etme arayışı içinde Brüksel’deydi. Fakat çözüm arayışı bağlamında ilk olarak bakması gereken yer kendisidir. Bir zamanlar model Müslüman demokrasinin lideri olarak selamlanırken şimdi o ülkesinde siyasi bir felaket yarattı. Türkiye’yi bir otoriteryen devlete dönüştürerek yalnızca kendisi için değil ama ABD dahil NATO’daki müttefikleri için de tehlikeler oluşturuyor.

Başbakan yolsuzluk soruşturmasını bir “darbe teşebbüsü” olarak tanımlıyor ve Gülen hareketi tarafından yönetilen, ABD ve İsrail gibi “yabancı güçlere” hizmet eden yargı ve emniyet içindeki “gizli bir organizasyon”u suçluyor. Hükümet soruşturmanın başlamasından beri yüzlerce emniyet yetkilisini ve savcıyı görevden aldı ve yargı üzerinde kontrol sağlamaya girişti. Ayrıca hükümet kendisine hakimleri ve savcıları atama yetkisi veren bir kanun yazarak yargı bağımsızlığını daha da tahrip ediyor ve gazetecilerin bağımsız şekilde haber yapmasını da engelliyor.

Bu arada Erdoğan bitmek tükenmek bilmeyen komplo teorileri ve tahrik edici bir retorik geliştiriyor (Tam kelime spew: kusmak ya da istiğfar etmek anlamına gelmektedir, Süreç Analiz). Dahası Erdoğan Amerikan ihanetini ima ediyor ve Amerikan büyükelçisinin sınır dışı bile edilebileceğini söylüyor. Devamı…

Çeviren: Süreç Analiz

(NYT, Editör, Turkey’s Wrong Turn, 27 Ocak 2014)

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: