ERGENEKON DAVASI : CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL SANIK FATİH HİLMİOĞLU’NU AFFEDECEK Mİ ???

Gül: ‘Yetkim olsa hemen kullanırım’

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ergenekon davası tutuklusu İnönü Üniversitesi eski Rektörü Fatih Hilmioğlu’nun affedilmesi konusunda açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’de olağanüstü bir şeyin olmadığını belirterek, “Siyasi mücadeleler her zaman olacaktır, demokrasinin olmazsa olmazıdır. Türkiye’nin demokrasinin işlediği, hukukun işlediği bir ülke olduğunu, ekonomik göstergelerin güven verici bir ülke olduğunu hem kendi halkımıza, hem dışarıya göstermek hepimizin menfaatimizedir” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İtalya ziyareti öncesi düzenlediği basın toplantısında soruları yanıtladı. Ergenekon davası tutuklusu İnönü Üniversitesi eski Rektörü Fatih Hilmioğlu’nun affedilmesi konusundaki bir soruyu yanıtlayan Gül, “Halkımız şöyle zannediyor cumhurbaşkanı birisini arzu ederse onu affedebilir. Böyle bir anayasal yetkisi var zannediyorlar. Böyle bir yetkim yok. Böyle bir yetkim olsa doğrusu bunu hemen kullanırım bahsettiğiniz kişi ve benzer kişiler için. Ama bir kez daha sizin aracılığınızda duyurmak istiyorum ki hapishanelerde hasta olanların adli tıbba müracaat etmeleri gerekiyor. Adli tıbbın vereceği raporlar adalet bakanlığı vasıtasıyla önüme geliyor, o zaman devreye girebiliyorum. O zaman ‘evet’ ya da ‘hayır’ diyebilirim. Bu tip durumlar insani meselelere ben de üzülüyorum ama yasal olarak elimde resen birisini affetme yetkim yok. Bu prosedürler işler, dosya önüme gelirse devreye girebiliyorum. Bu sürecin hızlanması için gerekli müracaatları hemen yapın diyorum. Adalet Bakanlığı’nda ise dosyalar hemen o gün gönderilsin diye takip ettiriyorum” dedi.

Merkez Bankası’nın açıklamalarını da değerlendiren Gül, “Türkiye dalgalı kur politikası içerisinde bunu hepimiz biliyoruz. Herhangi bir kur şu noktada olacak diye bir tespit yok. Ama şüphesiz ki Türkiye makro ekonomik göstergelerinin gerçekçi seviyede olması ekonomi yönetiminin en önemli görevlerinden birisidir. Onun için devamlı tahliller analizler yapıyorlar, yapılması gereken bir şey söz konusu olursa gerekli müdahaleyi yaparlar. Merkez Bankası bağımsızlığını Türkiye önemli bir reform olarak kabul etmiştir. Merkez Bankası bağımlı olduğu dönemlerde ekonomiye güven zedeleniyordu. Merkez bankası uzmanları nasıl bir karar verecek hep birlikte göreceğiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yaklaşan seçimler öncesi siyasi parti bürolarına yönelik düzenlenen saldırıların sorulması üzerine şunları söyledi:

“Seçim ortamına girilince herkesin başta konuşmasına çok daha fazla dikkat etmesi, daha saygılı bir dilin kullanılması, partiler arasında diyaloğun oluşturulabilmesi şarttır. Bu her zaman şarttır. Türkiye Büyük Millet Meclisi açılışında yaptığı konuşmalar en çok dikkat çektiğim husus budur. Seçim ortamında buna çok daha dikkat etmek gerekir. Geçenlerde maalesef acı bir olay da oldu. Baş sağlığı da diledim bundan dolayı. Eğer sorumlular olarak herkes daha dikkatli dil kullanırsa bu tip gerginliklere de fırsat vermemiş oluruz. Bu vesileyle değerli liderlerden bu konuya dikkat etmelerini hatırlatmak isterim.”

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Erdoğan’ın sert açıklamalarının hatırlatılması üzerine ise, “Az önce söyledim tavsiyelerde bulundum. Türkiye’nin ortamını normalleştirmek hepimizin görevidir. Çünkü söylediğiniz ekonomideki çeşitli oynamalar hepimize, sokaktaki insana da en yetkili insanlara da zarar vermektedir. Sayın Başbakan aynı zamanda bir siyasi pati başkanıdır. Görüşlerini açıklayacaktır. Bundan normal bir şey olmaz. Görüşlerini, inandıklarını, bildiklerini paylaşacaktır. Burada hepimizin dikkat etmesi gereken şey bütün siyasetçiler devlet adamları, Türkiye’nin önemli aktörlerinin dikkat etmesi gereken şey Türkiye’de olağanüstü bir şeyin olmadığını, Türkiye’nin yolunda gittiğidir. Siyasi mücadeleler her zaman olacaktır, demokrasinin olmazsa olmazıdır. Türkiye’nin demokrasinin işlediği, hukukun işlediği bir ülke olduğunu, ekonomik göstergelerin güven verici bir ülke olduğunu hem kendi halkımıza, hem dışarıya göstermek hepimizin menfaatimizedir” dedi.

Etiketlendi:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: