CHP MİLLETVEKİLİ ATİLLA KART : Mobil dinleme araçları kimin zimmetinde ?

28 Ocak 2014

TBMM Başkanlığına

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sn.R.Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını Anayasa’nın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince saygıyla talep ederim.

Atilla Kart

CHP Konya Milletvekili

İlgi ; Başbakan’a yöneltilen ve TBMM Başkanlığınca Tarafımıza iade edilen 15 Ocak 2013 tarihli yazılı soru önergemiz.

İlgi önergemiz ve daha önce sunulan onlarca önergemizde; Türkiye’de 2006-2007 yıllarından itibaren gerçekleştirilen ortam dinlenmesine ilişkin gelişmeler dile getirilmiş; dönemin Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in bu tür dinlemelerin varlığını kabul ettiğini, dönemin İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın ise bu yöndeki iddiaları reddettiği ;

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın 14 Ocak 2013 tarihinde basına yansıyan açıklamalarına göre ise ; aradan geçen 6-7 yılın sonunda , bu araçların varlığının resmi olarak kabul edildiğinin açıklık kazandığını, GES (Genel Kurmay Elektronik Sistemler Komutanlığı) ile Jandarma Komutanlığı tarafından kullanılan 5 minübüsün kayıt altına alındığı ve bu araçların yasal teçhizatıyla MİT’e geçtiğinin ifade edildiği; bu açıklamalar karşısında, kayıt dışı minübüslerin ilk kez 2007 yılında Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına (TİB’e) devredildiğinin açıklık kazandığı dile getirilmiştir.

Gelinen aşamada, bu konuda yaratılan bilgi kirliliği ve karartmanın ısrarla sürdürülmek istenildiği görülmektedir.

Mevcut olan gerçek şudur; ortam dinlemesi yapan araç sayısının asgari 11 olduğu bilinmektedir. Bu konu , 2008 yılında İnsan Hakları İnceleme Komisyonunda tartışılmış, ayrıca Tarafımızdan ve başka Milletvekillerince de takip edilmiştir.. İstihbarat Daire Başkanı ve TİB Başkanı ortam dinleme araçlarının kendilerinde bulunmadığını resmi ortamlarda açıklamışlardır. Bu açıklamalar karşısında , mobil araçların “kayıt ve yasa dışı bir şekilde” ve “Başbakanlık tarafından” uzun süre ve fiilen kullanıldığı anlaşılmaktadır. 5-6 yıl dışı kamu gücünü kullananlar tarafından fiili ve yasa dışı dinlemenin yapıldığını inkar eden ya da duymazdan gelen Hükümet, son 1 ay içinde şikayet etmeye ve sızlanmaya başlamıştır. Sürecin faili ve sorumlusu olan Hükümet ve Başbakan, “herkesi dinliyorlar” diyerek kendince mağduru oynamaya başlamıştır.

Son 1-2 ay içinde Hükümet ile Cemaat arasında ortaya çıkan gelişmeler , ses kayıtları ve görüntüler karşısında; bu konunun bir kez daha önerge yoluyla dile getirilmesi ve bu suretle kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini talep etmek gereği doğmuştur;

(1) 11 Mobil Aracın varlığı tartışmasız olmakla, benzeri yöntemlerle çalışan mobil araç sayısı nedir? Bu araçlar, hangi tarihlerde kimlere ve hangi Kurum’lara zimmetlenmiştir?

Yoksa böyle bir görevlendirme yapılmayıp, fiilen ve kayıt dışı mı kullanılmıştır?

(2) Türkiye’de fiili ve yasa dışı dinlemeler bir vakıa olmakla; bu dinlemelerin toplumda yarattığı korku, baskı, ihbar, infaz ve adaletsiz ortamın yanında; bu sürecin siyaseten ve anayasal olarak sorumlusu durumunda olan bir Hükümetin başı olarak; yasa dışı dinlemeler ile ilgili gerçekleri araştırma ve kamuoyuyla paylaşma özgüveni ve sorumluluğunu gösterebilecek misiniz?

27 ocak 2014 Sn Babakan a soru nergesi mobil dinleme aralar kimin zimmetinde.pdf

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: