YABANCI BASIN /// David Ignatius : Amerika Düşüşte mi ?

20120121_ldp001_0.jpg?itok=-DQMoafe

Küresel Ekonomik trendlerin bazı şaşırtıcı yeni değerlendirmeleri son yıllardaki Amerika’nın “gerilediği” şeklindeki yaklaşıma kafadan vuruyor. Revizyonistler Amerikan ekonomik temellerin şimdi daha önce göründüğünden daha güçlü olduğunu tartışıyorlar ve BRIC ülkelerinin –gelişen devler Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin- daha zayıf olduğunu söylüyorlar.

Etkili bir revizyonist ve ekonomist olan Antoine van Agtmael 1981 yılında ünlü umut vaat eden terim olan “gelişen piyasalar”ı terminolojiye kazandırmıştı. Van Agtmael son zamanlarda en son yükselen süper yıldızlar hakkında bazı yoğun değerlendirmeler içeren makaleler yazdı.

Haziran 2012’de Van Agtmael Foreign Policy’de “Birkaç yıl önce gelişmiş dünyanın yolunu kaybettiğine dair yaygın bir hissiyat vardı. Hatta Asya’nın yalnızca küresel finansal krizden kendini kurtarmadığı ve dahası sisteminin bir şekilde daha üstün olduğu düşünüyordu. Bu fazla güven şimdi gitmiş gibi gözüküyor. Onun yerine bir kırılganlık hissi var. Birleşik Devletler’de pek çok kişinin hissettiği umutsuzluk ve korku hatalıydı. Aslında Amerika’nın imalat sanayinde kaybettiği bazı rekabet gücünü yeniden kazanabileceğine ve Çin’in de bazı alan kaybına uğradığına dair erken emareler mevcuttu” diye yazmıştı. Devamı…

Çeviren: Süreç Analiz

(WP, David Ignatius, An emerging market problem, 23 Ocak 2014)

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: