TEKNOLOJİ : DPI (Deep Packet Inspection)

DPI (Deep Packet Inspection) derin paket analizi kullanıcıların hedef adrese yöneldiği sırada trafiği ilk olarak kendi tarafına çeken daha sonra trafiği hedef noktaya aktaran bir uygulamadır.Amerika Birleşik Devletleri, Çin, İran, Malezya, Rusya Federasyonu gibi ülkeler tarafından kullanılan yoğun tepkiyle karşılanan, özellikle veri madenciliği, sansür ve kullanıcı dinlemelerinde yoğun olarak kullanılmaktadır.

Kullanıldığı alanlar;

Güvenlik

DPI giderek spamla mücadele, phishing, dağıtık denial of service (DDoS) saldırıları, botnets, virüsler ve diğer tehditler konusunda güvenlik uygulamalarına yardımcı olmaktadır.

Yasal dinleme

ABD’de The Communications Assistance for Law Enforcement Act (CALEA) – İletişim Yardım Kanunu Uygulama Yasası- ve diğer ülkelerde benzer kanunlar operatörlerin güvenlik hizmetlerinin gözetimi için gerekli ekipmanları kullanmasını gerektiriyor. DPI ise VOIP ortamında yasal dinleme için gereklidir.

Trafik İzleme

DPI kökeni itibariyle, trafik izleme amaçlı olarak operatörlere ağlarında neler oluyor, hangi uygulamalar ne kadar bant genişliği kullanıyor gibi konularda yardımcı olmaktadır.

Trafik Yönetimi

Operatörlerin bir sonraki arzusu DPI’ı kullanarak makro ya da uygulama düzeyinde trafiği kısıtlamak, bloke etmek ve düzenlemek olmuştur. Bu sayede bant genişliğini sömüren P2P gibi uygulamaların etkisini kontrol edebiliyorlar.

Internet Trafiği Paylaşımı (Peering) Kontrolü

Trafik yönetimin bir uzantısı olarak, paylaşım noktalarından oluşan trafiği daha iyi kontrol ederek taşıyıcılara daha fazla kontrol imkanı sağlamaktadır. Internet trafiğinin paylaşımının maliyetini azaltmak her zaman operatörler tarafından arzu edilmektedir.

QoS (Hizmet Kalitesi) Güvencesi

Paket nedir, nereden gelip nereye gitmektedir gibi bilgilere dayalı olarak paket düzeyinde etiketleme ve önceliklendirme sayesinde, DPI farklı uygulamalar için uygulama, hizmet ve müşteri bazında Hizmet Kalitesi Güvencesi için kullanılmaktadır.

Katmanlı Hizmetlerin Provizyonu – Provision of Tiered Services

Eğer granüllü düzeyde QoS yönetebilirsiniz, bir sonraki mantıklı adım, katmanlı servisler sunan operatörler tarafından bu yeteniği paraya dönüştürmektir.

Özelleştirilmiş Fiyatlandırma & Faturalandırma

Uygulama tabanlı fiyatlandırma paketleri ile müşteri hizmetlerinin provizyonu. Örneğin müşterilere oyuna özgü network trafiği sunarak bu tür hizmetlere abone olmaları sağlanabilir.

Olay Tabanlı Faturalandırma ve İzlenebilirlik

Paketlerin hangi tür veri akışına ait oludğunu bilmek ne kadar veri akışı olacak ve bu akış nasıl faturalandırılacak anlamak açısından önemlidir. Örneğin servis sağlayıcıların online mağazalarından müşteriler büyük hacimli video (film gibi) alırlarsa ve indirirlerse, oluşacak trafiğin normal trafik gibi değerlendirerek müşteri aleyhine olması arzu edilmez.

İçerik Zenginleştirme

Paket header ına veri ekleyerek veri akışlarının nasıl davranılacağı ya da bazı durumlarda ne tür veri akışları gönderilecek gibi kararlar verilmesi için gerekli olabilir. Operatörler bunu kullanarak alıcı cihazın (cep telefonu, pc v.b.) yeteneklerine bağlı olarak içeriği değiştirmek isteyebilirler.

Reklam

Bu konuda düzenleyici ve kamuoyu bilincini artırıcı çok şey vardır. Reklamın genel kabul görebilecek şekilde sunulabilmesi, müşterilerin reklamlar karşılığında daha ucuz hizmet almasıyla mümkün olabilir.

Reklam Takip

Bu uygulama online reklamların etkisini izleyerek ne ölçüde pazarlama kampanyaları online davranışdan etkilenmektedir belirlemeye çalışır.

Ebeveyn ve Ağ Bazlı Kontrol

Birçok ebeveyn kontrol çözümleri içerik filtrelemede daha fazla imkan sağlamak amacıyla DPI ile çözüm sunmaktadır. Ağ tabanlı uzantı sayesinde istenmeyen URL’ler ya da web sayfaları ebeveyn kontrolü olup olmadığına bakılmaksızın engellenebilir.

Dijital Haklar Yönetimi (DRM)

Bazı ülkelerde, yasal çerçeveler etkin DRM uygulamasını sağlamak için DPI kullanımını mecbur edecek bir ortam oluşturmaktadır. Bu sayede içeriğin kopyalandığının analizi filtrelemeyi mümkün kılarak yapılabilir.

Özelleştirilebilir Yönetilebilen Müşteri Servisleri

DPI’ın yetenekleri operatörleri de aşabilir. Örneğin yeni çözümler internet servis sağlayıcılara (ISP) özelleştirilebilir DPI tabanlı çözümleri uç kullanıcılara sunabilmektedir. Ayrıca kurumsal müşterilere IP-VPN trafiğini DPI tabanlı portaller aracılığıyla daha iyi gözlemlemeleri için servislerde sunulmaktadır.

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: