İRAN DOSYASI : AHVAZLI MEŞHUR ŞAİRİN CENAZE TÖRENİNE SALDIRI

İRAN ANALİZ / Geçtiğimiz gün hayatını kaybeden Ahvazlı meşhur şairin cenaze törenine İran güvenlik güçlerinin saldırdığı, onlarca kişiyi tutukladığı kaydedildi. Öte yandan geçtiğimiz günlerde 4 Ahvazlı aktivistin idam edildiğine dikkat çeken aktivistler baskıların sistematik bir şekilde tüm hızıyla devam ettiğini söyledi.

Meşhur şair Fadıl el-Sekrani’nin ölümünden sonra Fellahiye şehrinde düzenlenen cenaze törenine binlerce Ahvazlı vatandaş katıldı. 1925 yılından bu yana İran işgali altında bulunan Ahvaz bölgesinde milli şairlerden birisi olarak değerlendirilen, hamaset ve vatanseverlik içeren şiirleriyle halk arasında dilden dile dolaşan el-Sekrani oldukça sevilen birisiydi.

Cenaze törenine kalabalık bir kitlenin katıldığı ve güvenlik güçlerinin kalabalığa saldırarak birçok sivili tutukladığı ifade edildi.

Öte yandan Ahvazlı hukuk teşkilatları çoğunluğu el-Melaşiye şehrinden 45 kişinin tutuklandığını söyleyerek bunların isimlerini yayımladı. İran’da uygulanan sistematik işkence, baskı ve idamların durdurulması, haksız yere insanların tutuklanmasına karşı çıkarak uluslararası kamuoyundan İran rejimine baskı yapmalarını istedi.

Önceki Cuma günü Londra’da yaşayan bazı Ahvazlı aktivistler İngiliz Parlamentosu önünde bir araya gelerek radikal Şii kadroların hakim olduğu İran rejiminin Ahvaz’daki siyasi aktivistlere yönelik idam kampanyalarını durdurmaları için harekete geçmeye çağırmıştı.

Gösteriler Fellahiye şehrinden 4 aktivistin haksız yere idam edilmesi üzerine yapılmıştı. 7 Aralık 2013 tarihinde Cezaevinden nakledilen Haşim Şabani ve Hadi er-Raşidi isimli iki siyasi tutuklunun ise kayıp olduğu, haklarında bir haber alınamadığı, infaz edilmiş olduğundan korkulduğu belirtiliyor. Konuyla ilgili şimdiye kadar hala resmen bir açıklama yapılmadığı kaydediliyor.

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: