ERGENEKON DAVASI : 3 formülle yeniden yargılama

Ergenekon, Balyoz, Askeri Casusluk, Şike ve KCK davalarında yeniden yargılama yapılabilmesi için Adalet Bakanlığı çalışma başlattı. TBB Başkanı Feyzioğlu ile eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Kanadoğlu’nun önerileri veya terör mahkemelerinin yetkilerinin kaldırılması dosyaları yeniden açılabilir

TÜRKER KARAPINAR Ankara

17 Aralık operasyonunun “paralel devlet” tarafından yapıldığı savunan hükümetin, aynı yapının farklı davalarda da benzeri yöntemleri uygulamış olabileceği gerekçesiyle başlattığı “yeniden yargılama” çalışması sürüyor. Adalet Bakanlığı, üç formül üzerinde çalışmaya devam ederken, “yol kazalarını” önlemek için Yargıtay Kanunu’nda değişiklik yapmayı planlıyor. İşte o formüller:

1- Feyzioğlu önerisi

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, kanunla kaldırılan özel yetkili mahkemelerin ellerindeki davalara bakmasını sağlayan geçici kanun maddesinin kaldırılmasını, böylece kesinleşmemiş Ergenekon, Şike, KCK gibi davaların bozularak yeniden görülmesini önerdi. Feyzioğlu, kesinleşen Balyoz ve Askeri Casusluk gibi davalar için de, özel yetkili mahkemelerin yerine kurulan Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 10. maddesiyle görevli mahkemelerin kaldırılmasını, buradaki davaların ağır ceza mahkemelerine gönderilerek yargılanmanın yenilenebileceğini söyledi.

2- Kanadoğlu önerisi

Eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 310. maddesine dayanarak hükmün sanık lehine bozulması için Yargıtay’a başvurabileceğini, bu durumda dosyanın Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nda görüleceğini, oradan tahliye ve beraat yönünde bozma çıkabileceğini kaydetti.

3- TMK 10. Önerisi

Yeniden yargılama için Feyzioğlu ve Kanadoğlu formülleri dışında, özel yetkili mahkemelerin yine kurulan mahkemelerin yargılama yetkisini aldığı Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 10. Maddesinin kaldırılması da düşünülüyor. Bu durumda hem eski özel yetkili mahkemelerin hem yeni kurulan TMK’nın 10. maddesiyle görevli mahkemelerin, kesin hüküm verilmiş olsun olmasın davaların normal ağır ceza mahkemelerinde görülmesini sağlayabileceği belirtiliyor.

Bakanlığın kıdemli üye çözümü

Bu formüllere ek olarak, Adalet Bakanlığı’nın davaların Yargıtay Ceza Genel Kurulu’na taşınması durumunda, olumsuz bir sonuç alınmaması için harekete geçtiği iddia edildi. Buna göre, Yargıtay Ceza Genel Kurulu’ndaki (YGCK) dengelerin cemaate yakın üyelerden yana olması gözetilerek, “kıdemli üye” formülü üzerinde çalışılıyor. İddiaya göre bu formül, YGCK’nın yapısını düzenleyen Yargıtay Kanunu’nun 7. maddesine eklenecek bir madde ile sağlanacak. YGCK toplantılarına katılabilmek için “kıdemli üye” şartı getirilecek. Böylece, 2010 referandumundan sonra HSYK tarafından Yargıtay’a atananların YGCK toplantılarına katılması ve blok halinde oy kullanması engellenecek.

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: