YABANCI BASIN : Fransa: Mısır Tunus’a Baksın

62757a2221330402490f6a7067009f87.jpg?itok=C80Z6QZw

PARIS — Fransız Cumhurbaşkanı Arap Baharı isyanları ile Mısır ve Tunus’un sarsılmasından sonra Mısır’ın bir demokrasi kurması noktasında Tunus’a bakması gerektiğini söyledi. Fransız Cumhurbaşkanı Francois Hollande global demokrasi hakkında senelik yaptığı konuşmasında “ben bununla üç yıl önce Arap Baharı’nın doğduğu yer olan Tunus’ta ne olduğunu düşünüyorum. Bugün yeni bir anayasa var ve uygulanma süreci içindedir” dedi. “Bu örnek diğer ülkeleri ilham edebilir: Ben şiddetin var olduğu Mısır’ı düşünüyorum; fakat amaçlar aynı olmalıdır ve herkesin sesinin duyulmasına saygı duyulacak bir demokratik yol bulunabilmelidir.”

Mısırlılar son zamanlarda bir yeni anaysa için oy kullandı. Bu anayasa ordu tarafından daha sonra devrilen Müslüman Kardeşler’in hakimiyetindeki hükümet tarafından 2012 yılında kabul edilen anayasanın yerine geçecek şekilde ordu destekli hükümet tarafından atanan liberallerin egemen olduğu bir komite tarafından kaleme alındı. Oylamanın gerçekleşmesi bir korku ve paranoya ortamında iki gün aldı.

Otoriteler, çoğu asker destekçisi medya ve dikkate değer sayıda Mısırlılar muhalif seslere çok az ya da hiç mesabesinde tolerans gösterdiler. “Hayır” oyu için yapılacak bir kampanya polis tarafından tutuklanma riskine sahipti. Yeni anayasa aleyhine görüş beyan eden muhalif Mısırlılar veya onların bir bölümü çabucak hainler olarak etiketlenebiliyordu. Devamı…

Çeviren: Süreç Analiz

(AP, France: Egypt Should Look to Tunisia’s Example,17 Ocak 2014)

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: