SURİYE DOSYASI : Avrupalı casuslar Esad’la görüşüyor

Avrupalı istihbarat yetkilileri Suriye Başkanı Beşar Esad ile gizli bir buluşma gerçekleştirerek Suriye’de faaliyetlerde bulunan Avrupalı aşırı uçlarla ilgili bilgi paylaştıklarını belirtti.

Böylece Avrupalı ülkelerin büyükelçilerini çekmesinden bu yana ilk defa iki taraf arasında görüşme gerçekleşti.

The Wall Street Journal Türkiye’nin haberine göre, toplantılar Suriyeli militan gruplara katıldıkları sanılan yaklaşık 1,200 Avrupalı cihatçı hakkında bilgi almaya yönelik gerçekleştirilirken, Avrupa’da bu militanların ülkelerine dönmesi sonucu bazı tehditler oluşturabileceği endişesi bulunuyor.

Batılı ve Ortadoğulu diplomatlar bu görüşmelerin yalnızca aşırı uçlar ve El Kaide’nin Suriye’de artan gücüne yönelik istihbarat amacıyla gerçekleştirildiğini ve herhangi bir diplomatik değeri olmadığının altını çizdi.

Bunlarla beraber Esad rejiminin İstanbul ve Suriye’de bulunan muhalifleri bu görüşmelerin Batılı yetkililer tarafından Esad’ın öngörülen gelecekte hükümetten ayrılmayacağı ihtimalini tanıdıkları anlamına geldiği endişeleri de yer alıyor.

Muhalefet üyeleri ayrıca bu bağlantının Suriye’deki gruplara karşı daha geniş bir savaş işbirliğine dönüşeceği düşüncelerini de dile getiriyorlar.

Bu durum Suriye Başkanı Esad’ın, El Kaide’yle savaşabilmek için kendi liderliğine ihtiyaç duyulacağı argümanını güçlendirebilir.

MUHALİFLER ENDİŞELİ

İstanbul’da bulunan Suriye muhalefeti üyelerinden bir tanesi yaptığı bir açıklamada "Bu öncül görüşmelerin daha geniş bir kooperasyona dönüşeceği konusunda endişelerimiz var" ifadelerini kullandı.

İki yetkilinin açıklamalarına göre Britanya istihbarat kuruluşu MI6 emeklisi bir görevli yaz ortalarında Şam’a ziyaret gerçekleştiren ilk yetkili oldu. Alman, Fransız ve İspanyol istihbarat ajansları da Kasım ayından bu yana Suriye ve Beyrut arasında gerçekleştirdikleri seyahatlerle Şam görüşmelerini gerçekleştirdiler.

Açıklamaları yapan isimler ABD’nin görüşmelerde yer almadığının altını çizdi. Kıdemli bir ABD’li yetkili ise görüşmelerden haberi olmadığını belirtti. Fakat ABD’li yetkililer Avrupa doğumlu cihatçıların Suriye’den dönüp ülkelerinde kaos yaratacakları endişesini taşıdıklarını dile getirdiler.

Beşar Esad’ın medya ofisindeki yetkililer ve Suriye’nin Dışişleri Bakanlığı konu hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Kendi aralarındaki kavgalardan darbe yiyen Suriyeli muhalifler ise Batılı yetkililerde endişe yaratmaya devam ediyor.

AVRUPALI CİHATÇILARIN ÇOĞU IŞİD’E KATILIYOR

Batılı yetkililer Avrupalı cihatçıların çoğunun Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) katıldığını ve burada radikal görüşlerle donatılarak kendi ülkelerini tehdit edecek seviyede savaş eğitimi aldıklarını belirtti.

Britanya hükümetinden yapılan açıklamada yaklaşık 20 kişinin Suriye’de savaştıkları gerekçesiyle çifte vatandaşlıktan çıkarıldıklarını açıkladı.

İspanya iç güvenlik departmanı ise Madrid’in Şam ile Suriye’ye seyahat eden İspanyol cihatçılar hakkında istihbarat alış verişi gerçekleştiğini doğruladı.

İçişleri Bakanlığı Müsteşarı sözcüsü yaptığı açıklamada "Evet, istihbarat alış verişi oldu. İspanya sürekli bu teröristlerin yarattığı tehditten duyduğu çekinceleri bize iletti" ifadelerini kullandı.

Fransa Dışişleri yetkilileri yorum yapmaktan kaçınırken, Alman yetkililer de bir açıklamada bulunmadı.

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: