ZİRVE YAYINEVİ DAVASI : Zirve sanıklarından Zekeriya Öz’e suç duyurusu

Zirve Yayınevi davasından tutuklu iki astsubay, Savcı Öz’ün “Ergenekon’u bahane ederek 3 ay boyunca telefon dinlettiği ve yetkisiz soruşturma yaparak görevini ihlal ettiği” iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

MERSİN İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli astsubay iken Zirve Yayınevi soruşturmasında tutuklanan Astsubay Abdullah Atılgan ile Muğla İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde emrinde görevli astsubay Murat Göktürk, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı Zekeriya Öz hakkında yetkisiz soruşturma yapma, gizliliği ihlal, görevi ihmal iddialarıyla suç duyurusunda bulundu.

ERGENEKON’A BAĞLADI

Atılgan, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) gönderdiği suç duyurusu dilekçesinde, “Savcı Zekeriya Öz ve İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi nöbetçi hakimi Mehmet Karababa hakkında, ‘İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz, 04/01/2011 tarihinde adıma kayıtlı …. 68 ve …. 90 numaralı hatların, 01/01/2001-04/01/2011 tarihleri arası HTS kayıtlarını çıkarttırma ve 3 ay süreyle dinlenmesi talebinde bulunmuştur. Bu taleplere gerekçe olarak ‘Malatya Zirve Yayınevi cinayeti’ göstermiştir. Bu cinayet konusunda soruşturma yetkisinin olmadığını bilen Savcı Zekeriya Öz, bu durumu gizlemek içinde talep yazısına ‘Ergenekon adına faaliyet gösterme suç şüphesi’ sahte gerekçesini göstermiştir.

YETKİSİZ SORUŞTURMA YAPTI

Bu suretle görevini kötüye kullanarak yetkisiz soruşturma yapmış, yetkisiz iletişimimi tespit ettirmiş, telefonumu dinlettirmiş haberleşmenin gizliliğini ihlal suçunu işlemiştir. Savcı Zekeriya Öz, İstanbul Emniyet TEM Şube Müdürlüğü görevlilerine imza yetkisini gayri yasal olarak devretmiştir. İstanbul Emniyet TEM Şube Müdürlüğü görevlileri onun yerine soruşturma işlemleri yapmış, soruşturmaya ilişkin evrak düzenleyip imza atmışlar ve Savcı Zekeriya Öz de buna göz yummuştur. Savcı Zekeriya Öz bu suretle görevi ihmal ve özel hayatın gizliliğini ihlal suçunu işlemiştir. Savcı Zekeriya Öz’den şikayetçiyim” dedi.

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: