TEKNOLOJİ /// BÜLENT KORUCU : SİBER TEHDİT

Yeni Çin Devlet Başkanı Şi, Kaliforniya’da ABD Başkanı Obama ile bir araya geldiğinde masada alışılmadık bir konu vardı. Böyle görüşmelerde kıtalar arası balistik füzeler ve nükleer silahların kontrolü gibi meseleleri duymaya alışmıştık.

İki devlet başkanının öncelikli gündemi ‘siber güvenlik’ti. İki ülke arasında artık sıkça konuşulur olmuştu siber saldırı iddiaları. Obama daha önce de telefon görüşmesinde mevkidaşına sitemlerini iletmişti. İki ülke de siber saldırılar ve casusluk konusunda mağdur olduğunu düşünüyordu. Problemi çözebilmek ve iletişimi sürdürmek üzere çalışma grubu kurularak toplantı bitirildi.

Soğuk Savaş döneminde ‘dehşet dengesi’ bilinirdi. Dünyayı paylaşan bloklar diğerinin savaş çıkarmaya cesaret edemeyeceği kadar nükleer silah bulundurarak ‘barış’ı teminat altına alırdı. İkinci Dünya Savaşı’nda taraflar yol, su ve elektrik şebekesi gibi önemli yerleri vurarak düşmanı felç etmeye çalışırdı. O gün tonlarca bombayla başarılamayan şimdilerde bir virüs yazılımla sağlanabilir. Hayatımızı kolaylaştıran otomasyon ve bilgisayar sistemleri aynı anda büyük riskleri akla getiriyor. Ülkeler artık casusluğu siber uzayda yapıyor. Çatışma dönemlerindeki saldırılar, barış yıllarında yerini casusluğa bırakıyor. Ülkeler birbirlerinin askerî, ekonomik ve teknolojik sırlarını elde etmek için ordular kuruyor. Söz konusu birlikler savaş zamanında düşmanı yerinden kımıldayamaz hâle getirmeyi amaçlıyor. Uçaklarınızı kaldıramadığınız, bataryalarınızı ateşleyemediğiniz bir savaşa girebilirsiniz.

Dünyanın bu seviyede ele alıp ehemmiyet verdiği meseleye biz nasıl bakıyoruz dersiniz? Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın sitem ettiği gibi sosyal medyada mesajlarımızın paylaşılma sayısı ile tatmin oluyoruz. Bu işlerle ilgilenmesi gereken dış istihbarat örgütümüz fiş takibi yapıyor. Casusluk için cazip bir ülke değiliz. Kimseden saklamamız gereken teknolojik sırlarımız maalesef yok. Ekonomimiz zaten dışa bağımlı; dış ticaret açığımız başını almış gidiyor; borsamızın yüzde 60’ı zaten yabancıların elinde. Belki siyasi casusluk girişimleri vardır. Onun için de sıra dışı siber saldırılara gerek yok, ilkel metotlarla bile rahatlıkla çözebilirler bizi. Ama Allah korusun bir savaş sırasında siber saldırılara dayanacak hazırlığımız bulunuyor mu, emin değilim. Daha açığı aksini düşünmek için yeterince sebebimiz var.

NOT: Mediacat, Yılın Dergi Kapağı olarak Aksiyon dergisininkini seçti. Gazeteci, televizyoncu ve reklamcılardan oluşan seçkin bir jürinin tercihi olmak hâliyle sevindirici. Başta Görsel Yönetmenimiz Süleyman Karaoğlu olmak üzere emeği geçen arkadaşlarımı tebrik ediyorum.

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: