ERGENEKON DAVASI /// ESKİ MAHKEME BAŞKANI KÖKSAL ŞENGÜN : Kaybolan yılların hesabı sorulsun

Yeniden yargılama konusunda Şengün, ‘kumpas’ iddiasının delilleri ile ortaya konması gerektiğini belirtirken, tutukluluk konusunda ise “Hayat bu kadar ucuz mu?” dedi

Ergenekon davasını karara bağlayan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 3 yıl boyunca başkanlığını yapan ve yargılama sürecinde mahkeme başkanlığından alınan emekli hakim Köksal Şengün, “Kumpas iddialarını ortaya atanlar, hangi kumpasın nasıl kurulduğunu ispatlamalı, afaki laflarla olmaz” dedi. Kendisinin tutuksuz yargılamayı esas aldığını belirten Şengün, yeniden yargılama tartışmalarıyla ilgili olarak da, “Şimdi orada 5-6 yıl tutuklu kalmış insanların hesabı nasıl verilecek? Kim yanlış değerlendirme yapmışsa ben de dahil hesabı sorulsun” ifadelerini kullandı.

Ergenekon davasının eski hakimi Köksal Şengün, gündemdeki tartışmaları Milliyet’e değerlendirdi. Yeniden yargılama ve “kumpas” açıklamasını sorduğumuz Şengün, Ergenekon davası için yeniden yargılamanın Yargıtay aşamasından sonra mümkün olabileceğini söyledi. Şengün’ün sorularımıza yanıtları şöyle;

Ergenekon davasında yeniden yargılama mümkün mü?

– Yeniden yargılama diye bir müessese var. Ancak bu müessese Yargıtay aşamasından geçerek kesinleşmiş dosyalar için. Ergenekon davası henüz bu aşamayı tamamlamadı. Yargılama aşamasında sadece yeni deliller bulunmasıyla o konuda deliller ve sanıkların durumu yeniden değerlendirilir. Sonuca göre de sanıkların durumu, konumu değişir.

Kumpas iddialarına ne diyorsunuz?

– Kumpas olarak bahsedilen her şey ispatlanırsa yeniden yargılama mümkün olabilir. Ancak sadece afaki söylemlerle bu olmaz. Kumpas kurulduğu söyleniyorsa bu kumpası kimin nasıl kurduğu ortaya çıkarılmalı ve ispatlanmalı. Bunları söyleyenler bunların detaylarını da anlatmalı. Diyelim ki yeniden yargılama yaptınız. Peki bu insanların kaybettikleri zaman, cezaevinde geçirdikleri 5-6 yıl ne olacak? Bunun hesabını kim verecek? ‘Hadi kusura bakmayın, yeniden yargılanıyorsunuz’ mu denilecek. Hayat bu kadar ucuz mu?

Nasıl bir sonuç ortaya çıkar?

– Ortada bir yanlış varsa o yanlışı yapanların da onun ceremesini çekmesi gerekir. Yargılayan olabilir, işlemleri yapan olabilir, kim olursa olsun. O insanlar niye orada niye tutuldu o kadar? Delillere dayanılarak değil mi? Peki o konulan deliller eksik mi yanlış mı, bozuk mu?.. Bu ortaya çıktığında ne olacak? Bunları ortaya koyan veya bu şekilde işlem yapanlara bir şey sorulmayacak mı ‘Bunu niye böyle yaptınız?’ diye…

Prof. Dr. Feyzioğlu’nun ‘görev yönünden bozma’ formülü uygulanabilir mi?

– Mahkemenin görevi yönünden de bozma olabilir. Ama ben insanların hayatlarından kaybolan zaman bakıyorum. İnsanın ömrüne 6 yıl katabilir misiniz? Bunun hesabını kim verecek?

Siz de yargılamanın önemli bir bölümünü yönettiniz?

– Benim de sorumluluğum varsa, değerlendirme yanlış yapıldıysa bana da sorsunlar. Değerlendirme yanlış yapıldıysa onun hesabını herkesten sorsunlar.

Yargılama sürecinde size tuhaf gelen bir şey var mıydı?

– Ben o mahkemedeki görevimden alındım, orasıyla ilgili ne söylesem polemik olur, haksızlık olur. Yargılamanın genel seyri içerisinde benim kullandığım oylar belli.

Bazı sanıkların tutuksuz yargılanması yönünde oy kullandınız…

– Ben niye tutuksuz yargılama istedim? Birçok yanlışlığı ortadan kaldırmak için. Tutuksuz yargılama kişinin beraat etmesi değil sonuçta. Bakın şimdi kumpaslar kurulduğu, başka şeylerin olduğu söyleniyor, yeniden yargılama gündeme getiriliyor. Niçin? Bu insanların mağduriyetini önlemek için değil mi? Peki zamanın da yargılamayı tutuksuz bir şekilde sürdürseydik ne olurdu? Kaldı ki esas olan tutuksuz yargılamadır. Tutukluluk istisnadır. En ağır suçlarda bile yasa size ‘tutuklanabilir’ diyor, “tutuklayacaksınız’ demiyor. Şimdi yeniden yargılama yapılsa, insanlar serbest bırakılsa geçen zamanın hesabı nasıl verilecek?

Hâkim ya da savcı tutuklu yargılamayı esas aldığı için sorumlu tutulabilir mi?

– Bilmiyorum, o konuda bir fikir yürütmek istemiyorum.

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: