CEMAAT & AKP SAVAŞLARI : Fetullah Gülen’in mektubu ne anlama geliyor ?

Yeni Şafak yazarı Abdülkadir Selvi işte bu sorunun izini sürdü ve son derece çarpıcı bazı tespitlerde bulundu.

Selvi’ye göre mektubun iki rahatsız edici yönü var. Bir anlamda mektupla yeni bir "fitne" de ateşlenmek isteniyor. Onlar ne mi?

Selvi şöyle yazıyor:

"Bu mektup sureten sulhu esas almasına rağmen rahatsız edici iki yüzü var.

1-Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasına

2-AK Parti ile diğer cemaatler arasına virüs sokmayı amaçlayan bir yönü var.

Mektup sonrası Başbakan muhatabımız değildir şeklindeki bir üslupla açıklama yapılması ve şimdiye kadar bulundukları zeminlerde ilk işleri diğer dini cemaatleri tasfiye etmek olanların, dini cemaatleri saymasının başka izah edilir yanı var mı?"

İşte Selvi’den bazı bölümler:

OSMAN ŞİMŞEK NEYE HİZMET EDİYOR?

Dolmabahçe’de Başbakan ıslak imzalı bir mektuptan söz edince ilk başta bir kafa karışıklığı yaşadım.

Sonra, bendeki bilgiler eksik, herhalde Cumhurbaşkanı üzerinden Başbakan’a gönderilmiş olabilir diye düşündüm.

İster Cumhurbaşkanı’na ister Başbakan’a gönderilmiş olsun, sulh yönünde atılan adımlar önemlidir diyerek işin içinden çıktım.

Ta ki Gazeteci ve Yazarlar Vakfı’nın haşin bir şekilde yaptığı, ‘Mektup Başbakan’a değil’ açıklamasına ve ‘herkul.org’ sitesinin editörü Osman Şimşek’in yazısına dek.

Öncelikle mektubu bilgisayara döktüğünü ifade eden Osman Şimşek, Cumhurbaşkanı adına birisinin kendisini ziyarete geleceği zaman Hocaefendi’nin, ‘Bu ziyaretten mutlaka Başbakan’ımızın da haberi olsa!’ dediğini ve ‘Mektupta muhtevanın Başbakan’la paylaşılması arzusunu da dile getirdi’ğini belirtti.

Demek ki ıslak imzalı mektup Başbakan’ın bilgisi olması için yazılmış. Yoksa zaten sulh aranıyorsa bu sulh Başbakan’sız nasıl olacak?

KÖPRÜLERİ YIKMAK İÇİN BU TELAŞ NİYE?

Benim yadırgadığım daha Başbakan’ın açıklamasının mürekkebi kurumadan hem Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın hem de editörün bir hışımla muhatap Başbakan değildi diye açıklama yapmakta yarışır olmaları.

Çözüm adına yeşeren umutları, kurulan köprüleri yıkmak için bu telaş niye?

Hem Dolmabahçe’deki 4 saatlik toplantıya katılmış hem mektup konusunda yapılan açıklamaları izlemiş biri olarak söyleyeceklerim var.

1-‘Paralel devlet’ olarak tanımladığı, devlet içindeki örgütsel yapının bir darbe girişimi içinde olduğundan Başbakan’ın en ufak bir tereddüdü yok. Zaten örgüt şeması hazırlatıp, Başbakan’ı ‘Örgüt başı’ yapmaya kalkışmanın başka türlü izahı olmaz.

2-Başbakan, paralel devlet kalkışmasına karşı elindeki tüm imkânlarla mücadele etmekte kararlı. Doğru olanı yapıyor, mücadele etmediği taktirde kaybedenin kendisi olacağını çok iyi biliyor. Çünkü bu yapının niyeti, Erdoğan’ı eline kelepçe vurdurup içeri atmak.

3-Mücadeleyi seçen Başbakan inisiyatifi eline aldı. Bu mücadelenin kazananı Erdoğan olacak.

4-Erdoğan, paralel devlet unsurları ile mücadele verecek, cemaatle değil. 17 Aralık operasyonunda, ‘Gelsin sizi ağababanız kurtarsın’ diyen savcının, 7 Şubat’ta Başbakan’ın ameliyata gireceği saatte, ‘Zaman ayarlı’ operasyon yapıp Hakan Fidan’ı almaya kalkışan polis şefinin, ‘Feriştahı bile gelse kurtaramaz’ demesinin cemaatle, hizmetle ne ilgisi var? Cemaat o sıralarda Erdoğan için dua ediyordu, örgütlü yapı ise zaman ayarlı operasyon yapmakla meşguldü. Hesap sorulacak olanların sayıları 300 bilemediniz 500 olan örgütlü yapı.

MEKTUPLA NASIL BİR FİTNE HESABI VAR?

5-Bu mektup sureten sulhu esas almasına rağmen rahatsız edici iki yüzü var.

1-Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasına

2-AK Parti ile diğer cemaatler arasına virüs sokmayı amaçlayan bir yönü var.

Mektup sonrası Başbakan muhatabımız değildir şeklindeki bir üslupla açıklama yapılması ve şimdiye kadar bulundukları zeminlerde ilk işleri diğer dini cemaatleri tasfiye etmek olanların, dini cemaatleri saymasının başka izah edilir yanı var mı?

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: