ERGENEKON DAVASI /// AHMET MEMİŞ : Ergenekon dönecek, Erdoğan gidecek !

Ahmet MEMİŞ
Rotahaber

‘Erdoğan gidecek ve bugün solcu-ulusalcı Ergenekon’u içeri tıkan sağcı-muhafazakar Ergenekoncular içeri atılacak…’ Başlık ve bu cümle hem kafanızı karıştırdı hem de oldukça kızdırdı sanırım sizi…

Hemen kızmayın. Bu yazıyı tam 3 yıl önce Rotahaber‘de yazmıştım. O zamanlar ortada ne Cemaat – AKP kavgası, ne de Ergenekon’un dönüş hazırlığı vardı.

Tam tersine cemaat ile AK Parti balayı yaşıyor, Ergenekon dalgaları da peş peşe geliyordu…

Erdoğan ise yüzde 50 ile iktidara gelmiş, siyasi hayatının en güçlü ve dikensiz dönemini yaşıyordu.

Doğrusu birinin bu yazıyı o günlerde yazması için aklını yitirmiş olması lazımdı. Zaten 3 yıl önce bunları yazdığımda gelen tepkiler de bu şekildeydi.

Kimi aklımı yitirdiğimi, kimi de ne kadar ön görüsüz olduğumu anlatıp duruyordu.

Şimdi sizi bugünlerde aslında ne yaşandığını anlamanız için 24 Ocak 2011 tarihinde yazdığım o yazıyla başbaşa bırakıyorum…

Ergenekon dönecek, Erdoğan gidecek!

Yazıya başlık atarken ‘Ergenekon’un 1 numarası Genelkurmay Başkanı kim? ‘, ‘Hangisi senin Ergenekon’un?’, ‘Solcu Ergenekon’un, sağcı Ergenekon’la savaşı!’ ve ‘Ergenekon dönecek, Erdoğan gidecek!’ başlıkları arasında gidip geldim ve okuduğunuz başlıkta karar kıldım…

Başlık kısmı tamam olduğuna göre yazımıza dönebiliriz…

Şöyle bir cümle kursak…

5-6 yıl sonra, Erdoğan gidecek ve bugün solcu-ulusalcı Ergenekon’u içeri tıkan sağcı-muhafazakar Ergenekoncular içeri atılacak!

Önce ‘Solcu ve sağcı Ergenekon da nereden çıktı şimdi?’ diye sorup, ardından da ‘Hadi canım sende’ dediğinizi duyar gibiyim…

O zaman biraz gerilere gidelim; ’28 Şubat postmodern darbesini yapan Ergenekoncular neden tasfiye oluyor?’ sorusuna cevap arayalım… Ya da soruyu şöyle düzeltelim; Ergenekoncular tamamen tasfiye olacak mı?’

Cevap seçeneksiz bir şekilde hayır…

Dikkat ederseniz bugün içeri alınanlar; tetikçiler ve tetikçilerin emir subayları. Biraz da işi ciddi göstermek için emir subaylarına emri veren birkaç emekli paşa. Çerez niyetine de birkaç dekan ve çok konuşan bir kaç gazeteci…

Asıl ağababaları ise dışarıda elini kolunu sallayarak geziyor. Meşhur 1 numara ve devamındaki numaracılar bilinmesine ve isimleri savcılarda olmasına rağmen hepsi dışarıda.

Mesela emekli bir Genelkurmay Başkanı…

Şahsen ben bu emekli Genelkurmay Başkanının durumunu çok merak ediyorum… Ergenekon iddianamesinde, dinlemeye takılan sanıkların ifadelerinde en az 20 yerde ismi geçiyor. Hatta 2 yerde de 1 numara olduğu tutuklu Ergenekon sanıklarınca söyleniyor. Buna rağmen ifadesi alınabildi mi? Ya da iddianamede birçok yerde adı geçen 28 Şubat’ın kudretli paşası Çevik Bir şimdi ne yapıyor?

Bugünlerde yeni çıkan ‘Derin siyaset’ isimli bir kitapta 1 numara olduğu belirtilen kudretli işadamına ne demeli? O da şimdilerde asıl işine daha fazla zaman ayırabilmek için emekliliğini istedi ve artık tatil (!) organizasyonları yapıyor…

Lafı fazla uzatmayalım…

Solcu-ulusalcı Ergenekon, fazla değil 5-6 yıl sonra tekrar iş başına gelecek. Bunları içeri tıkarak, görüntüde pasivize eden sağcı derin devlet ise bugün cezaevinde dinlenen Ergenekoncuların akıbetini yaşayacak. Tıpkı 28 Şubat’ta olduğu gibi.

Hatırlayın…

Türkiye ve dünyada Fethullah Gülen rüzgarı esiyor, muhafazakarlar her yere dal budak salıyor. Erbakan’ın havuz sistemiyle ekonomi altın çağlarını yaşıyor. Kısacası Türkiye hem değişiyor, hem gelişiyor, hem de güçleniyor. ‘Ne çok güçlü, ne de kurtlara lokma olacak kadar güçsüz Türkiye’ isteyenlerin belirlediği ince çizgi aşılmaya başlamış. Yani muhafazakar-sağcı Ergenekon rolünü tamamlamış.

O zaman yapılması gereken ne? Durumu dengelemek. Bunu da yapacak olan solcu-ulusalcı Ergenekon’du.

Ve düğmeye basıldı, İslamcı Erbakan’a Müslümanlara baskı ve zulmü başlatan 28 Şubat’ın imzası attırıldı, Gülen’e türbansız üniversite fetvası verdirildi ve ABD’ye zorunlu tatile gönderildi. Kısacası muhafazakarların kolu kanadı kırıldı, meydan ise solcu-ulusalcı Ergenekon’a kaldı.

Şimdi gelelim asıl can alıcı noktaya. Yani sağcı ve solcu Ergenekon’u asıl kuran ve yöneten kişilere…

Sağcı-muhafazakar ve solcu-ulusalcı derin devletin ikisi de aynı oyun kurucunun ve aynı ustanın elinden çıkma. Zaman ve konjonktüre göre güç, bu ikisinden birine veriliyor, diğerinin de kolu kanadı geçici bir süreliğine diğerine kırdırılıyor. Bu sarmal 1960’lardan beri de bu şekilde sürüp gidiyor.

En sonda söyleyeceğimizi en başta söyledik ama yine tekrar edelim… Erdoğan’ı önce hapse atan solcu-ulusalcı Ergenekon’u da, hapisten çıkarıp muhtar bile olamayacakken başbakan yapan sağcı Ergenekon’u da kuran ve yönetenler aynı eller ve film tekrar başa sarılıyor.

Kısacası süre doluyor, bir dönem daha kapanıyor. Ne 28 Şubat 1000 yıl sürdü ne de sonrası 1000 yıl sürecek.

Seçimler ve sonrasında belki bir 5 yıl daha. O da ömrü yetip Özal, Ecevit ve Erbakan’ın başına gelenler onun da başına gelmezse…

O yüzden kimse ‘Derin devlet Türkiye’de yok oluyor’, ‘Yeni Osmanlı geliyor’ ve ‘Her şey güllük gülistanlık oluyor’ diye sevinip, zafer çığlıkları atmasın.

En zayıf an, en güçlü olunan andır.

Sarmal dönüyor…

Her şey daha yeni başlıyor… // Ahmet MEMİŞ – ROTAHABER ( 24 Ocak 2011)

***

Evet 3 yıl önceki yazım aynen böyle.

Yazıyı okuduğunuzda aklınıza, bugünlerde yaşanan Cemaat – AK Parti kavgası, operasyonlar ve Erdoğan’ın Ergenekoncuların serbest kalmasına kapı aralayacak yeniden yargılama açıklamaları geldi büyük ihtimalle.

O gün "Sarmal dönüyor, herşey daha yeni başlıyor" diyerek bitirmiştim yazıyı.

Bugün ise söylenecek fazla söz yok…

Kendi tabiriyle; geri dönüşü olmayan eşik çoktan aşıldı…

AHMET MEMİŞ / ROTAHABER

www.twitter.com/ahmemis

ahmet.memis

http://haber.rotahaber.com/ergenekon-donecek-erdogan-gidecek_427454.html#ixzz2pfF3AD4g

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s