/// CEMAATİN TIR OPERASYONU /// İstihbarat uzmanı Prof. Birol Ak gün : Türkiye’nin gücünü kırmak için TIR operasyonu yapıld ı

Suriyeli Türkmenler’e yardım götüren TIR’a yapılan operasyonun, Türkiye’yi hedef aldığını belirten istihbarat uzmanı Prof. Birol Akgün, “Türkiye’nin Osmanlı bakiyesi gruplara desteği baltalanmak isteniyor. Olay, paralel yapıdan bağımsız değil” dedi.

Hatay’da Suriyeli Türkmenlere gönderilen malzemelerin olduğu MİT denetimindeki TIR’a yapılan ihbar ile buna ilişkin ‘İHH’nın TIR’ında El Kaide’ye silah gidiyor’ asparagas haberiyle birlikte hükümete yönelik paralel hamlenin kodlarını Necmettin Erbakan Ünversitesi Öğretim Üyesi Güvenlik ve İstihbarat Uzmanı Prof. Dr. Birol Akgün, STAR için okudu.

Yardıma vurulan darbe

Paralel yapılanmanın üçüncü denemesi olan TIR ihbarı ve haberinin Türkiye’nin uluslararası alandaki etkinliğini azaltmaya yönelik olduğunu belirten Prof. Dr. Birol Akgün, “TIR olayı, Cemaat ile hükümet arasında süren mevcut tartışmadan bağımsız olarak düşünülemez. Zarar gören şey devletin milli çıkarlarıdır. Cumhuriyet döneminden beri olan siyasetimiz yasak muamelesine uğruyor. İHH’ya suç atılıyor, El Kaide’ye yardım yapıldığı dile getiriliyor, Türkiye’nin MİT eliyle Orta Doğu’daki ülkelere silah sevkiyatı yaptığı imajı doğuluyor. Türkiye’nin çevresindeki Türk diasporası ya da akraba topluluklarının zor yaşam mücadelesinde gönderdiği silah da olabilir, gıda da olabilir ama hayatta kalması için gönderdiği yardıma vurulan bir darbe oldu” diye konuştu. Türkiye’nin Kuzey Irak’taki Türkmenlere 2003 yılındaki çuval olayına kadar özel askeri birlik bulundurarak destek olduğunu hatırlatan Prof. Akgün, Oradaki ve Suriye’deki Türkmen aşiretlerin korunması için, Türkiye’nin yardımları bir şekilde devam ediyor.”

TIR bu şekilde aranmaz

“Türkiye yardım etmek de zorunda. Herkesin orada silahlı grubu var. Türkiye’nin bu çalışması Teşkilat-ı Mahsussa’ya kadar gider, Atatürk’ün Libya’daki çatışmasından,1920’lerde Medine’nin teslim edilmemesine ve Cezayir’deki direnişi örgütlememize kadar gider. Cumhuriyet tarihinden beri Türkiye, Osmanlı bakiyesi gurupların hayatta kalması için dayanışma gösterir, yardım eder. Bu, Türkiye’nin yazılmamış anayasasındaki maddedir. Şu anda da yakalandığı söylenen TIR’ın devletin yaptığı açıklamaya göre Türkmenlere yardım götürdüğü var. Buna inanmalıyız. İnanmıyorsanız, bu ülkede yaşamanın, vatandaşı olmanın, kader birliği yapmanın inandırıcılığı olmaz. Her şeyin TIR’dan indirilip, gazetecilerin gözü önünde aranması durumu yoktur” ifadelerini kullandı.

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: