AK PARTİ DOSYASI : Toplantı sonrası ilk açıklama !

Başbakan Erdoğan, Dolmabahçe’deki çalışma ofisinde STK’lar ve gazetecilerle buluştu.

MEHMET BARLAS: GÜLEN’DEN BARIŞ MEKTUBU!

Barlas toplantı sonrası yaptığı açıklamada, Başbakan’ın Fethullah Gülen’den barış mektubu geldiğini söyledi. Barlas tekrar yargılanma konusu için de, Ergenekon ve balyoz sanıklarının tekarar yargınlanma taleplerinin geldiğini ve tekrar yargılanmanın olabileceğini söylediğini belirtti.

ALİ BULAÇ: TIR OLAYI DERİN OPERASYONLA BAĞLANTILI

Yazar Ali Bulaç ise, Başbakan’ın önümüzdeki seçim dönemine kadar olacak olanlardan bahsettiğini belirterek şöyle devam etti:

Başbakan sorulara cevap verdi. Cemaat konusu gündeme geldi. TIR olayı da gündeme geldi. Olayların birbirleriyle bağlantılı olduğunu söyledi. Hükümete, kendisine karşı yürütülen sürecin bir psrçaı olduğunu belirtti. ‘Eğer yargıda yapılanma varsa hükümet tedbir almalı, 28 Şubat’ın tekrarı olabilir’ dediğimizde," Bu konuda çok dikkatliyiz ve asla izin vermeyiz" dedi. Hukuk dahilinde tasfiye etme konusunda kararlı olduğunu söyledi.

AKİF BEKİ: PAZARLIK TEKLİFLERİ VAR

Akif Beki, "Başbakan’la 17 Aralık komplosu dediği olayı konuştuk. Onun siyasi ekonomik sonuçarıyla ilgili sorular soruldu. 4 saat sürdü. Başbakan cemaatin samimi olan kitlesini bu işin dışında tutmak kaydıyla devlet içinde paralel örgütlenme olduğunu, tespitlerinin hızla devam ettiğini ve bu konuda adımlar atacağını söyledi. Bu durumu kontrol altına almış gibi bir izlenim bıraktı. Böyle bir gelişme beklenebiir. Bu hadisenin dershaneler tartışmasıyla başladığını devlet kadrolarındaki atmalarla ilgili hazırlık teklifleri yapıldığını ama bu tip pazarlıklara girmeyeceğini ifade etti. Bir kararlılık gösterdi. Herhangi bir şekilde ortamın yatışması Başabakan tarafından olumlu karşılanıyor ise de Başbakan’ın bu paralel devletin faaliyetlerine göz yummayacağını öğrenmiş olduk. Bir takım pazarlık teklifleri var. Başbakan bu tekliflere açık olmadığını belirtti. Operasyonun durması ya da devamnının gelemesi için yapılan pzarlık tekliflerinden bahsediyorum" şeklinde konuştu.

MAHMUT ÖVÜR: EN KARARLI HALİYDİ

Tüm geçmişte yapılanlardan sonra Başbakan’ın bu güne kadarki açıklamaları arasında en kararlı haliydi. Yasal prosedür üzerinden harekete geçme kararlılığını gördüm. Böyle bir sonucun ortaya çıkması karşısında yeni bir dönemin olduğunu çok net söyledi. Bu adımlar mutlaka olacak hem yargı hem emniyet boyutuyla. Bunların hiç birisi rastgele atılacak adımlar değil. Başbakan daha demokratik adımlar atarak yeni çözümle yürütecek. Altını çizdiği 2 şey vardı. Amacın 30 Mart seçimlerine kendisini, AK Parti’yi ve çözüm sürecini sekteye uğratmak olduğunu ifade etti. Çözüm sürecinde durumun iyiye gittiğini söyledi. Bu operasyonu boşa çıkartmaya çalışacağını belirtti.

FİKRET BİLA: YENİDEN YARGILANMA İÇİN BAKANLIĞA TALİMAT VERMİŞ

Cemaat konusunda açık bir ifadesi oldu. Paralel devletin ortadan kaldırılacağını ifade etti. Yeniden yargılama konusuna olumlu yaklaştığıı söyledi. Yeniden yargılama konusunda Adalaet Bakanlığı’na talimat verdiğini belirtti. Bundan sonraki süreci Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a bıraktı. Bozdağ, Ergenekon davası için devam eden bir dava olduğunu ve yeniden yargılamanın söz konusu olamayacağını söyledi. Engn Alan için kesinleşmiş bir hüküm söz konusu olduğu belirtildi. Başbakan, oğlu ve damadıyla ilgili iddiaların doğru olmadığını ifade etti. Yasin El Kadı’nın bir terörist olmadığını ve aile dostlukları olduğunu söyledi. Erdoğan, ‘Başbakan’ın damadı ya da oğlu iseniz Türkiye’de iş yapamayacak mısınız?’ diye sordu.

DR. CAN PAKER: BAŞBAKAN NE YAPACAĞINA KARAR VERMİŞ

Başbakan ne yapacağını düşünmüş karar vermiş. Operasyonun Türkiye’nin geleceğine darbe olduğunu ifade etti. Hiçbir kuruluşla pazarlığa girmeyeceğğini söyledi. Bunun genelde bir Türkiye meselesi olduğu ve pazarlığı olmayacağı görüşünde.

DOĞU ERGİL: TÜRKİYE FAZLA FİRE VERMEDİ’Nİ SÖYLEDİ

Başbakan, kendisinin şahıs olarak, hükümet olarak sapasağlam durduğunu, uluslararası düzeyde Türkiye’nin fazla fire vermediğini söyledi. Başbakan yolsuzluğun bir araç olarak kullanıldığına ve hükümetinin itibarsızlaştırılmaya çalışıldığına inanıyor.

(YENİ ŞAFAK YAZARI)YASİN AKTAY: BÜTÜN AÇIKLIĞIYLA CEVAP VERDİ

Sayın Başbakanımız sorulara bütün açıklığıyla cevap verdi. 17 Aralık sürecinden geçiyoruz. Bu kötü ve zarar veren bir süreçtir. Başbakan ‘Bu şer görünen olayda hayır vardır’ dedi. Paralel devlet denen bir yapının olduğunu söyledi. Bu vesileyle bu olayın açığa çıkmış olduğunu belirtti."Biz 76 milyon için güç devşirirken belli bazı grupların kendi küçük grupları için güç devşirmeye çalışıyorlar" dedi. Bu soruşturmalarda hedef alınan işadamlarına bakıldığında hiç birinin AK Parti ile ilgisi olmayan, AK Parti döneminde zengin olmamış, 3. köprü havalimanı gibi projeleri üstlenen insanlar olduğunun altını çizdi. Gülen’den geldiği söylenen mektupla ilgili de ‘Islak imzalı’ diyerek espri yaptı Başbakan. Orada biraz konuşmanın diğer kısımlarına göre daha imalı bir üslup sergiledi. Bir diyalog, uzlaşma çağrısı gibi bir vurgusu olduğunu söyleyebilirim. Başbakan paralel yapılanma konusunda sıfır tolerans veriyor. Erdoğan ‘iddiaların üzeri kapatılmalı’ dedi. Bu şekilde bir operasyonun tahmin edilemediğini söyledi.

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: