İRAN DOSYASI : Şİİ MİLLETVEKİLİ İRAN YARGISINI ELEŞTİRDİ, SORUŞTURMA AÇILDI

İRAN ANALİZ / Milletvekili Ali Mutahharı mecliste yapıtğı konuşmasında 2009 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerine hile karıştırılmasını protesto eden milyonlarca insanın katılımıyla düzenlenen gösterilerin akabindeki baskı politikalarına dikkat çekti. 2009 seçim protestolarında tutuklanan siyasi tutuklulara şiddetli cezaları yeniden gözden geçirmekte başarısız olan yargıyı eleştiren Mutahhari, radikal Şii elitlerin kontrolündeki yargının bağımsız olmadığını söyledi.

Kendisi de aşırı Şii olan Mutahhari, özellikle siyasi mahkumlara ve ülkedeki baskı ortamına yönelik eleştiriler yöneltmesi, mecliste bu yönde aktif bir vekillik yapmasıyla tanınıyor. Mecliste yaptığı konuşmasında Mutahhari, şiddetli cezalara çarptırılan siyasi mahkumların bu durumlarının yeniden gözden geçirilmesi noktasında güvenlik güçlerinden etkilenerek karar verilmesini eleştirdi. Yargı bağımsızlığının sağlanması gerektiğine işaret eden Mutahharinin bu konuşmasından bir gün sonra, 30 Aralık tarihinde Tahran Başsavcısı kendisi hakkında yasal sürecin başlatıldığını duyurdu.

Bunun üzerine Mutahhari, yargının eleştirileri daha çok kabul etmesi gerektiğini, yargının başından bu yönde tahammül beklediklerini, ancak yaşananın tam aksini gördüklerini söyledi. ‘Eğer meclisin bir vekili bu tür şeyler hakkında hiç konuşamayacak ise o zaman gelin bu meclisi kapatalım!’ cümleleriyle konuşmasını bitirdi.

Etiketlendi:, , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: