İRAN DOSYASI : Şİİ ÖRGÜTLER ENBAR’A YÖNELİK SALDIRIDA MALİKİ’NİN YANINDA

İRAN ANALİZ / Mevsuatul Irak isimli internet sitesi, el-Enbar bölgesine yönelik Nuri Maliki’nin başlattığı askeri saldırılara Irak İslam Yüksek Meclisi ile Mukteda Sadr’ın destek verdiğini yazdı. Irak ve Şam İslam Devleti (el-Kaide)’ne karşı başlatıldığı iddiasıyla devam eden saldırılarda Maliki’ye bağlı güçlere radikal Şii Ammar el-Hekim ve Mukteda Sadr’ın da destek verdiğini yazan sitenin yanı sıra çeşitli bağımsız kaynaklar, saldırıyı yürüten güçler arasında çok sayıda bu gruplara ait Şii milislerin de bulunduğuna dikkat çekti.

Irak meclisinde el-Ahrar grubu adıyla örgütlenen radikal Şii din adamı Mukteda Sadr’ın milletvekili Hakim ez-Zamili bir basın açıklaması yaparak, Sünni bölgesi olan Enbar’a yönelik saldırı başlatan Nuri Maliki’ye destek verdiklerini ifade etti. Zamili konuşmasında, saldırıları meşrulaştırmak ve dikkatleri dağıtmak için Maliki ordusunun Sehl Hamrin ile Babil’in kuzeyine de operasyonlar yapması gerektiğini söyledi.

Öte yandan Enbar’daki saldırılara destek veren bir diğer Şii grubun da İran destekli Asaib Ehlil Hak adlı terör örgütünün olduğu kaydedildi. Aynı zamanda yüzlerce militanını Suriye halkına karşı savaşmak için Esed güçlerinin hizmetine gönderen Asaib Örgütünün Maliki güçlerine destek verdiği iddia edildi.

Merkezi Ramadi olan Enbar Eyaleti başkent Bağdat’ın 100 km batısında yer alıyor. Müttehidun Grubu milletvekili Sünni Ahmet Alvani’nin Maliki’ye bağlı Şii güçlerin saldırısı sonucu kaçırılması, saldırıda kardeşiyle bazı korumalarının öldürülmesinin ardından ciddi gerilimler yaşanmıştı. Milyonlarca insanın katılımıyla 6 Sünni bölgesinde Aralık 2012 tarihinden bu yana devam eden gösterilere farklı zaman dilimlerinde Maliki güçlerinin saldırısı olmuş, yüzlerce kişi ölmüş, yaralanmış ve tutuklamalar yapılmıştı. Buna rağmen barışçıl gösterilerin ve hukuk taleplerinin sürdüğü, meydanlarda çadırların kurulduğu bölgelere Maliki tehditler savurarak, buraların el-Kaide yuvası olduğunu ve dağıtılacağını ilan etmişti. Geçtiğimiz günlerde büyük konvoylar ve güçlerin desteğiyle Enbar’a saldırı gerçekleştiren Şii milislerle Maliki güçlerine karşı silahlı çok sayıda aşiretin karşı koyduğu, çok şiddetli çatışmaların yaşandığı ve direnişin gittikçe birçok bölgede yayıldığı gözlemleniyor.

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: