HRANT DİNK DAVASI /// İlginç atama : Tuncel’in Emniyet’teki bağlantısı İstihbarat Dairesi’ne öze l kalem oldu

Tasfiye sürecinden çarpıcı bir atamanın daha yapıldığı ortaya çıktı. Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesi davasında suçlanan Erhan Tuncel ile irtibatlı olduğu iddialarıyla gündeme gelen polis Muhittin Zenit, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanı Engin Dinç’in özel kalemi oldu. Alınan bilgilere göre, Dinç’in atanmasının ardından İstihbarat Dairesi’nde önemli değişiklikler yaşandı. Dinç ilk olarak dairede görevli tecrübeli kadroyu tasfiye etti.

Bir dönem Ergenekon, Balyoz, Faili Meçhuller, El Kaide, PKKKCK ve 28 Şubat soruşturması gibi kritik davaları takip eden istihbaratçılar; trafik, asayiş ve güvenlik gibi birimlere gönderildi. Engin Dinç, daha önce Trabzon başta olmak üzere farklı yerlerde birlikte çalıştığı personeli de daireye getirmeye başladı. Son olarak Dinç, bir dönem Trabzon Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde birlikte çalıştığı polis memuru Muhittin Zenit’i Özel Kalem Müdürlüğü’ne getirdi.

Zenit hakkında, ‘Hrant Dink cinayetini organize etmekle yargılanan Erhan Tuncel ile Trabzon’da irtibatlı olan kişi’ iddiaları gündeme gelmişti. İddialara göre, o dönemde Trabzon Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü olan Dinç’i de Tuncel ile Zenit tanıştırmıştı. Dink’in öldürülmesinin ardından Zenit ile Tuncel arasında yapılan telefon görüşmesi basına sızmıştı. Bunun ardından da Zenit, Trabzon Emniyet Müdürlüğü’ndeki görevinin ardından Gümüşhane Emniyet Müdürlüğü’ne tayin edilmişti.

Etiketlendi:, , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: