YOLSUZLUK DOSYASI : Erdoğan’ın talimatıyla gönderildiği iddia ed ilen bu para yolsuzluktaki kaynaktan mı ?

erdoganhamas1

Türkiye’den Gazze’deki Filistin Hükümeti’nin bel kemiğini oluşturan Hamas’a 2012 yılından bugüne gayri resmi yollardan 250 milyon dolar para gönderildiği iddia edildi. Edindiğimiz bilgilere göre, 250 milyon dolarlık para transferi Erdoğan ve yakın çevresinin koordinasyonunda “kişisel düzeydeki operasyonlar” sonucu Hamas’a ulaştırılmış. Söz konusu rakam, Büyük Yolsuzluk ve Rüşvet soruşturmasına kaynaklık eden altın ticareti ve kara para aklama eylemleri sonucu oluşan devasa kaynaktan sağlanmış. İşte detaylar:

Hamas’ın daha önce İran tarafından finanse edildiği biliniyordu. Suriye sorunu ile İran ve Suriye arasında görüş ayrılıkları ortaya çıktı. JÖNTÜRK’e bilgi veren istihbarat kaynaklarına göre, bu görüş ayrılığından yararlanan Türkiye, Hamas’ın birincil finansörü olarak devreye giriyor. İlk başta birlikte hareket edilmesi düşünülen Katar, özellikle Mısır’daki gelişmeler nedeniyle geri çekilince Türkiye bu alanda tek başına kalıyor.

…Ve Türkiye’den özellikle kişisel düzeydeki operasyonlarla Hamas’a para transferleri yapılmaya başlanıyor. İstihbarat kaynakları, bir yıl içinde Hamas’a gönderilen paranın 250 milyon dolar civarında olduğunu belirtiyorlar. Aynı kaynaklar, para transferlerinin Erdoğan ve çok yakın çevresinin bilgisi ve kontrolü dahilinde yapıldığını iddia ediyorlar.

Peki bu paranın kaynağı ne?

Kimilerine göre bu yardımın kaynağı örtülü ödenek…

Kimilerine göre ise “ikinci bir örtülü ödenek” olarak ortaya çıkan ve de Türkiye’yi sarsan Büyük Yolsuzluk ve Rüşvet soruşturmasına temel teşkil eden altın ticaretinden ve para aklamadan sağlanan devasa kaynak, Hamas’a yapılan yardımın kaynağı.

Öyle veya böyle Hamas’a yapılan bu yardım, istihbarat örgütlerinin raporlarında detaylarıyla yer alıyor.

Türkiye’deki yolsuzluk skandalının ortaya çıkmasıyla da kuvvetle dillendiriliyor.

ÖZEL BÜRO’ya bilgi veren istihbarat kaynaklarına göre, Hamas’a yapılan yardımın kaynağının örtülü ödenek olması zayıf bir olasılık. Aynı kaynaklar, diğer olasılığı güçlendirecek bazı deliller bulunduğunu belirterek, Reza Zarrab’ın ilişkilerinin tam olarak çözülmesi durumunda çok daha kuvvetli delillerin ortaya çıkacağını ileri sürüyorlar.

Ha unutmadan, Türkiye halen, Hamas’ın silahlı kanadı olarak bilinen İzzeddin El-Kassam Tugayları’nın kurucusu Salah Al-Arouri’ye ev sahipliği yapıyor. Hamas’ın Batı Şeria’daki askeri kanadı sadece bu yıl içerisinde, askerleri ve sivilleri kaçırmaya teşebbüs etmiş ve bir açık hava AVM’ye bomba koymayı planlamıştı.Türkiye, bu konuyla ilgili olarak uluslararası alanda ABD başta olmak üzere birçok ülke tarafından eleştiriliyordu.

NOT: Haberin fotoğrafında Erdoğan ile Hamas liderlerinden ve Gazze’deki Filistin Hükümetinin Başbakanlığı görevini yürüten İsmail Haniye el ele görülüyor…

Etiketlendi:, , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: