YANDAŞ MEDYADAN 28 ŞUBAT ANALİZİ /// YAZI AŞAĞIDA ///

28 Şubat meğer hayalmiş !

28 Şubat döneminin Genelkurmay Başkanı ve davanın 1 nolu sanığı emekli Org. Karadayı, 28 Şubat’ın hayali bir darbe olduğunu savundu. Karadayı, BÇG için de “Rutin ve yasal bir çalışma grubudur” dedi.

28 Şubat davasının bir numaralı sanığı, dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, 28 Şubat’ın hayali bir darbe olduğunu savundu. Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 48’inci celsesinde hâkim karşısına çıkan Karadayı, salona girerken tutuklu sanık Çevik Bir ile konuşmadı.

28 Şubat’ın darbe süreci olmadığını belirten Karadayı, "Ülke genelinde ciddi bir gerginlik yaşanmıştır. Ancak huzursuzluğun kaynağının kesinlikle Silahlı Kuvvetler olmamıştır. Erbakan-Çiller koalisyonu, temel anayasal prensiplerin zaman zaman dışına kayarak, özellikle, dini siyasete alet ederek, irticai gelişmelere kucak açmak, laikliği yıpratmak, bazı çevreleri tahrik etmek suretiyle kamuoyunda ciddi huzursuzluklara neden olmuştur. Kışkırtma tamamen siyasi boyutta oldu" dedi. Emekli Or. Karadayı, "Toplumda huzursuzluk yaratan tavırlar" olarak da, Erbakan’ın, ‘Şeriat gelecek kanlı mı olacak kansız mı olacak?’ Bir milletvekilinin ‘iğne yapacağız, uyanınca şeriatçı olacaklar’ sözlerini, lüks araçlarla Başbakanlığa gelen takkeli, sarıklı, şalvarlı, sakallı bir kısım tarikat mensuplarına verilen iftar yemeğini ve Erbakan’ın bazı yurt dışı gezilerini (Libya, Cezayir, İran, Endonezya, Malezya), Bir vekilin ‘Cezayir gibi kan akacak, fıstık gibi olacak’ sözlerini örnek olarak gösterdi. "Bu dava merhum Erbakan hayatta olduğu süre içinde neden açılmadı da 16-17 yıl beklendi?" diye soran Karadayı, 28 Şubat’ın iktidar mücadelesi için çatışmaların da bir sonucu olduğunu, siyasetçilerin de darbe söylentilerini istismar ettiğini söyledi.

‘KAYGILAR VARDI’

Kaygılar nedeniyle 28 Şubat MGK’sının toplandığını ileri süren Karadayı şöyle konuştu: "Kararlar bilahare 14 Mart 1997’deki toplantıda Bakanlar Kurulu kararları haline getirildi. Başbakan Necmettin Erbakan’ın imzası ile yayımlanmıştır. Başbakan da ülkedeki huzursuzluğun sebeplerini ve kaynağını bizzat kabul etmiştir."

Batı Çalışma Gurubu’yla (BÇG) ilgili detaylı hiçbir şey hatırlamadığını, grubun rutin bir çalışma grubu olduğunu savunan Karadayı, "Savcının gösterdiği belgelerde imzam bulunmuyor. İkinci Başkan, Karargâhın amiri olarak, MGK kararları çerçevesinde böyle çalışma yapmak, gerekirse her alanda değişik çalışma grupları da kurmak görev ve yetkisine sahiptir" diye konuştu.

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: