SURİYE DOSYASI : İsyancıları toparlıyorlar

Rusya’nın baskısıyla 22 Ocak’ta yapılacak olan 2. Cenevre Konferansı yaklaşırken

Suriye Ordusu karşısında darmadağın olan muhalifleri yeniden birleştirme çabaları da hızlandı. Bu konuda başı yine Türkiye çekiyor

BAYRAM COŞKUN

ABD ve müttefikleri Suriye’de ağır bir yenilgi aldı. Büyük Ortadoğu Projesi’nin uzantısı olan Arap Baharı isyanları ile Devlet Başkanı Esad’ı devirmek isteyen bu ittifak hedefine ulaşamadı ve Rusya’nın da etkisiyle Esad ile masaya oturmayı kabul etmek zorunda kaldı. 22 Ocak’ta Cenevre’de yapılacak zirve Suriye krizi açısından bir dönüm noktası olarak görülüyor. Zirve Esad’ın açık bir zaferi olarak gösteriliyor.

Ankara’da isyancıları birleştirme toplantısı

Toplantı yaklaşırken Suriye Ordusu karşısında darmadağın olan muhalifleri yeniden birleştirme çabaları da hızlandı. Bu konuda başı yine Türkiye çekiyor. Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde Ankara’da dikkat çekici bir toplantı yapıldı. İngiliz Daily Telegraph gazetesinin haberine göre Ankara’ya çağrılan muhalif grupların temsilcilerine Cenevre-2 öncesinde birlikte hareket etmeleri konusunda telkinde bulunuldu. Gazetenin haberine göre Ankara’daki görüşmeleri, son aylarda muhalifler üzerindeki etkilerinin azaldığını gören Türkiye ve Katar ayarladı. Toplantıda batı tarafında İngiltere, ABD, Türkiye, Katar ve “Suriye’nin Dostları” adlı grubun içindeki diğer ülkeler yer aldı.

Erdoğan Katar’a muhalifler için mi gitti?

Ankara’da yapılan muhalifleri birleştirme toplantısının devamı ise Başbakan Erdoğan’ın Katar’a yaptığı günü birlik ziyarette yapıldı. Beraberinde MİT müsteşarı Hakan Fidan’ı da götüren Erdoğan, Katar’ın yeni Emiri Şeyh Tamim bin Halife bin Tani ile bu konuyu görüştü. Görüşmeden Suriyeli muhaliflerin Cenevre’ye tek çatı altında derli toplu gitmesi ve muhalefetin taleplerinin güçlü bir şekilde dile getirilmesi için ortak hareket etmesi mutabakatı çıktı. Katar Emiri El-Tani, İki ülkenin özellikle Suriye ve Mısır konusunda aynı politikayı izlediğini vurgularken Başbakan Erdoğan Suriye konusunda Cenevre-2 toplantısında muhaliflerin güçlü bir şekilde masaya oturması gerektiğini ifade etti. Muhaliflerin 22 Ocak’ta yapılacak Cenevre-2 toplantısı için önce bir araya gelmeleri ve toplantıya tüm muhalefeti temsil eden tek bir yapı ile katılmaları sağlanmaya çalışılıyor. İki ülke Cenevre-2 toplantısı boyunca muhaliflerin taleplerinin kabul görmesi için diplomasi yürütecek.

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: