SURİYE DOSYASI : 3 bin kişi savaşmak için Suriye’ye gitmek isted i

Suriye’ye savaşmak amacıyla giden yaklaşık 3 bin yabancının sınır kapılarından geçişlerine izin verilmediği ortaya çıktı. Söz konusu isimlere, gelen istihbarat bilgileri doğrultusunda ‘tahdit’ konuldu

İçişleri Bakanlığı verilerine göre Avrupa ve Arap dünyasından gelip Türkiye üzerinden Suriye’ye savaşmak için gittiği istihbaratıyla kapılara ve havalimanlarına gelen 3 bin yabancı hakkında tahdit (sınırlama) konularak geçişlerine izin verilmedi.

Suriye’de iç savaşın başladığı tarihten günümüze kadar 500′e yakın Türk vatandaşı bu ülkeye savaşmak için gitmeye çalıştı. Sabah’ın haberine göre; bu sürede 13 kişi Esad’a karşı Suriye’de savaşarak yaşamını yitirdi. Resmi olmayan rakamlara göre ise bu rakam 75 olarak gerçekleşti. Avrupa ve Arap ülkelerinden gelip Türkiye üzerinden Suriye’ye savaşmak için gittiği istihbaratıyla 3 bin yabancı hakkında tahdit konularak geçişlerine izin verilmedi. İçişleri Bakanlığı ülkelerin resmi bildirim ve istihbarat kanallarından gelen uyarılar üzerine yabancıların hareketine izin vermedi.

ALMANYA’DA TOPLANTI

Öte yandan kısa süre önce aralarında emniyet müdürlerinin de bulunduğu İçişleri Bakanlığı heyeti Almanya’da mevkidaşlarıyla bir araya geldi. Yabancıların Suriye’ye geçip savaşmak isteği bu ziyarette gündeme geldi. Alman yetkililer Türk tarafından kendilerine verdikleri listede bulunan isimlerin Suriye’ye geçiş yapmak için Türkiye’ye gelebileceklerini bunlara izin verilmemesini istedi. Ancak Türk tarafı bu isteğe çeşitli nedenlerle karşı çıktı. İçişleri Bakanlığı yetkilileri görüştükleri muhataplarına Almanya’da Suriye’ye cihat anlayışıyla adam götürmek isteyen organize bir yapının olduğunu, önce bu yapının deşifre edilmesini önerdi. Türk tarafı ikinci olarak ‘Bizden ülkeye almamızı istemiyorsunuz. Ancak bizden önce siz bu kişileri ülkenizden çıkarmayın’ yanıtını verdi.

SINIRDA İKİ ARAÇ YANDI, İKİ YARALI

Genelkurmay Başkanlığı, Hatay Narlıca’da kaçakçılık yapan grup ile Suriyeli sığınmacıları geçirmeye çalışan kaçakçı gruplarına müdahalede bulunulduğunu bildirdi. Açıklamaya göre Suriye tarafından hudut hattına yaklaşan kaçakçı grup ile Türkiye tarafındaki kaçakçı grubun boş 120-130 kadar araçları ve gruplar halinde sınırın farklı noktalarında toplandıkları tespit edildi. Açılan ateşte, bir pikap ile bir kamyonet alev aldı. Kilis/ Gaziantep Şehit Mehmet Hudut Karakolu sorumluluk bölgesinde ise, beraberinde Suriyeli sığınmacıları geçirdiği değerlendirilen ve dur ihtarına uymayan beş motosiklete açılan uyarı ateşinde H.A.M. ve Suriye vatandaşı H.Ş. yaralandı.

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: