İSTİHBARAT : ABD, Guantanamo’da ajan yetiştiriyor

CIA, Guantanamo’daki Penny Lane bölümünde tutuklu bulunan mahkumlardan El Kaide’ye karşı kullanmak için çift taraflı çalışacak ajan yetiştiriyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nin Guantanamo hapishanelerindeki Penny Lane olarak bilinen kısımda tuttuğu mahkumların içerisinden çift taraflı ajan olarak çalışması için bazı kişileri seçtiği iddia ediliyor.

Çoğunlukla Müslüman mahkumların tutuklu bulunduğu, insan hakları konusunda birçok tartışmaya konu olan Guantanamo’daki hapishaneler bu sefer de casusluk faaliyetleriyle gündeme geldi. Amerikan İstihbarat Ajansı (CIA)’nın oldukça ağır hapishane şartları altında bulunan mahkumlara bu şartlardan kurtulmayı vaat ederek onları çift taraflı ajan olmaya ikna ettiği iddia edildi.

İkna olan mahkumları çeşitli istihbarat ve ajanlık eğitimlerinden geçirdikten sonra El-Kaide’nin içine sızdıran CIA çeşitli istihbarat faaliyetlerini bu sayede yürütüyor. Bir istihbarat analisti olan Emile Nakhleh yaptığı açıklamada, CIA’in istihbari faaliyetlerin yanı sıra bu ajanları birtakım operasyonlarda da kullandığını ifade etti.

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: