EMNİYET DOSYASI : Başbakanlık’ta güvenlik zaafiyetleri

Başbakanlık’ta Tuğrul B.’nin cam macunu ve bomba düzeneği şeklindeki kablolarla “canlı bomba” süsü vererek eylem yapması güvenlik zaafiyetini gündeme getirdi.

Eylem sonrası MOBESE ve güvenlik kamera görüntüleri detaylı incelendi. Görülen zaafiyetler tespit edildi ve emniyet bünyesinde inceleme başlatıldı. Görüntülerde eylemciye bir metreye kadar yaklaşan koruma, silahını yere düşürüyor. Yere yatan eylemciye korumalar önce müdahale ediyor sonra üzerindeki macunu bomba sanıp kaçıyor, 6 dakika boyunca eylemci yerde yatarken herkes izliyor. Yol araç ve yaya trafiğine kapatılmıyor, vatandaşlar ise o anın fotoğrafını çekiyor. Bomba imha uzmanları 26 dakika sonra olay yerine gelirken, yol ise 30 dakika sonra araç ve yaya trafiğine kapatılıyor.

BAŞBAKANLIK’TA HAREKETLİ ANLAR

GÜVENLİK ZİRVESİ

Eylemin ardından Başbakanlık Koruma, Terör ve İstihbarat Daire Başkanları ile terör ve istihbarat uzmanlarının katıldığı güvenlik zirvesi yapıldı. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın korunması ile Başbakanlıktaki güvenliğin ele alındığı zirvede, oluşan güvenlik zaafiyeti de değerlendirildi. Başbakanlık Merkez bina ve çevresini gören biri 360 derece dönen ve diğeri de sabit 2 MOBESE’den alınan 40 dakikalık görüntü kayıtları, titizlikle incelendi, güvenlik açısından birçok eksiklik tespit edildi. Toplantıda, bazı korumaların yerinin değiştirilmesi ve yeni koruma takviyesinin yapılması da değerlendirildi. Görüntülere yansıyan aksaklıklar ve yanlışlıklar özetle şöyle:

TV’DE KENDİSİNİ ANLATMIŞ

Saldırganın albümünden

İŞTE DAKİKA DAKİKA YAŞANAN AKSAKLIKLAR

-Eylemci Tuğrul B., saat 11.37’deBaşbakanlığın bulunduğu Vekaletler Caddesi’nde görülüyor. Sakin bir şekilde kaldırımda yürüyor.

-11.38’de Tuğrul B. kaldırımdan ayrılarak başbakanlık girişine doğru yöneliyor. Bir koruma kendisini fark ederek “dur” ihtarına bulunuyor.

-Koruma, Tuğrul B.’ye doğru hareket ediyor ve bir metre önüne gelerek ‘dur’ ihtarını tekrar yapıyor.

-11.39’de Tuğrul B. ikazlara rağmen yürümek isteyince koruma silahını çekiyor. Ancak silahını yere düşürüyor. Bu sırada kaldırımda bulunan 3’ü koruma 2’si asayiş 5 polis silahlarını çekip Tuğrul B.’ye doğrultuyor.

-Silahını yere düşüren koruma ardından yerden aldığı silahla Tuğrul B.’nin bir metre önünde havaya ateş ediyor. Tuğrul B., silah sesleriyle birlikte duruyor.

-Bu sırada caddedeki vatandaşlar etrafa kaçışıyor, çoğu başbakanlık karşısında bulunan otoparka sığınıyor.

-11.40’da üzerine silahlar doğrultulan Tuğrul B., korumaların ikazı üzerine yüz üstü kaldırımda yere yatıyor. Bu sırada 3 koruma Tuğrul B.’ye arkadan yaklaşarak üzerine atlıyor.

-11.41 Tuğrul B.’nin üzerine atlayan korumalar cam macunu ve kabloları görüp bomba zannederek kaçıyor. Olay yerine yaklaşan diğer polisler çekiliyor. Tuğrul B., yüz üstü yerde yatarken polisler etrafından uzaklaşıyor.

-Korumaların kaçtığı sırada Tuğrul B. yüz üstü yatarken 20 metre uzaklıkta bir trafik polisi hiçbişey olmamış gibi kendisini izliyor.

-Tuğrul B. yaklaşık 6 dakika boyunca yerde yüzüstü yatarken 11.47’dekorumalar tekrar kendisine yaklaşıyor. Tuğrul B.’nin pantolonu çıkartılıyor. Ardından Tuğrul B. olay yerine gelen Başbakanlığa ait siyah bir minibüs bindirilerek 11.49’da götürülüyor.

-Bunlar yaşanırken Vekaletler Caddesi hem yaya hem de araç trafiğine açık. Korumaların müdahalesi sırasında kaldırımda bulunan bazı vatandaşlar cep telefonlarıyla fotoğraf çekiyor.

-11.50’de Vekaletler Caddesi’ne kobra giriyor ve özel hareket polisi geliyor. Olaydan 28 dakika sonra bomba imha uzmanı ekipleri görülüyor. Saat 12.07’deVekaletler Caddesi’ne barikat kurularak yaya ve araç trafiğine kapatılıyor. O sırada bölgeye Acil Müdahale Timleri ile Özel Harekat ekipleri ve keskin nişancılar giriyor. Çevrede güvenlik alıyor.

-Bomba imha uzmanları ve olay yeri inceleme ekiplerinin çalışmalarının ardından ise yol trafiği açılıyor.

DAHA ÖNCEDE AYNISI YAŞANMIŞTI

Başbakanlık daha öncede eylemlere sahne olmuştu. 06 Kasım 2012 tarihinde Bakanlar Kurulu Toplantısı devam ettiği sırada N.B. adlı kişi kuru sıkı silahla güvenlik görevlilerini ve kameraları atlatarak B kapısı girişinde havaya 3 el ateş etmişti. N.B. ardından etkisiz hale getirildi. Yine 3 Mart 2009’da Başbakanlık Merkez Bina önünde emekli polis memuru T.A., ikinci tabancanın birisini kafasına diğerini de kalbine dayayıp eylem yapmıştı. Başbakanlığın 50 metre yakınında bulunan Yargıtay binası önünde 05 Mart 2012 tarihinde ses bombası patlatılmıştı.

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: