EĞİTİM DOSYASI : Dershaneleri yasaklamak imkânsızdır

Dershaneleri kapatma girişimi ister istemez, tam üyelik müzakeresi yürüttüğümüz Avrupa Birliği (AB) ve üyesi olduğumuz diğer sosyal içerikli uluslararası kuruluşlarca da yakından izleniyor.

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Teşkilatı’nın (UNESCO) Karşılaştırmalı Eğitim Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Mark Bray, “Sektörün kontrolsüz büyüdüğü ülkelerde (Mısır, Kore, Japonya vs.) hükümetlerin yasal düzenlemeler yapması gerektiğine inanıyorum. Ancak genel yasaklar getiren yasa çalışmaları başarısızlığa mahkûm.” diyor. Kendilerine bağlı Uluslararası Eğitim Planlama Enstitüsü’nün (IIEP) ‘Gölge Eğitim Sistemiyle Yüzleşmek’ adlı tavsiye raporunu hazırlayan heyete başkanlık da eden Bray, Güney Kore ve Kamboçya gibi devletlerde askerî rejimlerin bile dershaneleri yasaklama teşebbüsünde akamete uğradığını belirtiyor: “Güney Kore’de 50’li yıllarda askerî hükümet tüm dershaneleri kapattı.

Bu yasakları uygulamak için de büyük çaba sarf etti. Ancak uygulamanın anayasaya aykırı olduğu ve bu tür yasakların hayata geçirilemeyeceği ortaya çıktı. Aksine, Güney Kore’de bu sektör yasaklama çabalarının ardından çok daha hızlı büyüdü.” Bray en nihayetinde şu kanaate varıyor: “Bu kurumları yasaklamak basit bir şekilde ifade etmek gerekirse imkânsızdır.” AB’nin yürütme organı Avrupa Komisyonu’nun Genişleme ve Avrupa Komşuluk Siyaseti’nden sorumlu üyesi Stefan Füle de şunları söylüyor: “Türkiye’de konuya ilişkin sürmekte olan tartışmayı takip ediyoruz. Bakanlar Kurulu’na sunulan bir taslaktan haberdar değiliz. Bu tür konular mümkün olan en geniş mutabakatı gerektirir. İlgili taraflarla danışma hayatidir.”

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: