BANGLADEŞ : SUYUN YAKTIĞI TOPRAKLARDA

Burada her yerde su var. Bangladeş, dünyanın kilometrekare başına en fazla nüfus yoğunluğunun olduğu ülkelerden biri. Başkent Dakka, şimdi 17 milyon nüfusuyla dünyanın en hızlı kalabalıklaşan kenti, yaşayacak alanlar giderek daralıyor.

Suyun olmadığı toprak parçalarının neredeyse tamamında evler, bu evlerde yaşayan kalabalık aileler var. Nüfusun çok büyük bir bölümü, günde 1 avrodan daha az para kazanarak yaşamaya çabalıyor. Kalabalık ailelerde erkekler çalışarak çocukların ve kadınların karınlarını doyurma çabasında. Yorulmaya, vazgeçmeye hayallerde bile yer yok. Kavruk tenli, çelimsiz rikşa sürücüleri, susadıkça, doldurdukları plastik şişelerden siyanür yudumluyor, zira her yanı su olan bu ülkede, içilebilecek suların neredeyse tamamında yüksek oranda siyanür bulunuyor. Uzmanlar 2050 yılına geldiğimizde dünyada 250 milyon insanın göç edeceğini öngörüyor. Sadece hayatlarını devam ettirebilme amacıyla yer değiştirecek çaresiz insanların 20-30 milyonunun Bangladeş’ten olması bekleniyor.

Dakka’nın merkezindeki bir yerleşim alanında, kadınlar ve çocuklar, yakınlarındaki tek su kaynağından günlük ihtiyaçlarını karşılıyor. Dakka, her yeni gökdelenle silüetini geliştiredursun, yüksek binaların hemen yanı başında, fakirlerin yaşadığı yeni yerleşim alanları oluşuyor.

Seller, kuraklıklar yüzünden ve yiyecek alabilecek para kazanma umuduyla evlerini terk etmek zorunda kalan insanların çoğu, başkentin yolunu tutuyor.

Kalabalıklar ve su… Gözlerinizi nereye çevirseniz bu ikisinden birini görüyorsunuz. Dakka’ya 2 saat mesafedeki bir köyde bayram namazı, bütün sıkıntılara rağmen insanları bir arada kılıyor.

Muson yağmurları nedeni ile sular altında kalmış tuğla fabrikaları ve şehre elektrik taşıyan hattın yakınında yıkanan insanlar. Sular çekildikten sonra fabrikalar yeniden işlemeye ve üretmeye başlayacak.

Dakka’da 7 milyondan fazla insan, tren yolu hattının iki yanında, bataklık kenarlarında ya da ev kurabilecekleri herhangi bir zeminde, korumasız ve yalnız yaşamlarını devam ettiriyor.

Bangladeş’te, hava sıcaklığı 10 santigrat derecenin altına hiç düşmüyor, yılın belli döneminde yaşanan bu sıcaklıkta bile yoğun nem nedeniyle çok sayıda evsiz, donarak yaşamlarını yitiriyor.

İklim değişiklikleri ile birlikte sel ve kasırga gibi felaketlerin de giderek artırması bekleniyor. Bangladeş’te 2007 yılında meydana gelen kasırgada 3 binden fazla kişi ölmüş, milyonlarca kişi de evsiz kalmıştı.

Bir çocuk, kendi yaptığı küçük botunu su üzerinde yüzdürerek çöplerden paraya çevirebileceği şeyler arıyor. Şehrin bu gibi bölgelerinde çöplerin toplanması ve imha edilmesi neredeyse imkânsız görünüyor.

Başkentte ucuz iş gücü nedeni ile dünya çapında isim yapmış birçok giyim markasının taşeron işletmeleri bulunuyor. Buradaki işçiler, 38 dolar kadar bir ücret karşılığında bir ay boyunca çalışıyorlar. Bu tip atölyelerin bulunduğu bir binanın çökmesi sonucu geçtiğimiz aylarda yüzlerce işçi ölmüştü.

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: