BALYOZ DAVASI /// YANDAŞ MEDYADAN PAŞALARA SALVO ATIŞI DEVAM EDİYOR /// YAZI AŞAĞIDA ///

28 ŞUBAT DURUŞMALARINDA ANDERSEN MASALLARI !

Ankara 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen 103 sanıklı 28 Şubat davasında birbirinden ilginç ifadeler dile getiriliyor.

Dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Hikmet Köksal, Jandarma Genel Komutanı Fevzi Türkeri ve Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı Çetin Saner’in söylediklerinden bir bölümü itiraf, bir bölümüyse topun kendilerinden uzaklaştırılmasından ibaret. İnandırıcılık boyutuna katkı amacıyla ‘niyetimiz kötü olsaydı başka şeyler yapardık’ montajları da var aralarda. Ama 28 Şubat 1997 tarihli Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında askerlerin sunduğu irtica brifinginin nerede olduğuna ilişkin ipucu yok cümlelerinde. Emekli Korgeneral Saner’e hâkim soruyor: “28 Şubat’ta verilen brifingi biz hazırladık, dediniz. İrtica konulu brifing dosyada yok. Nerede olabilir?” Saner’in cevabı şöyle: “Orada sekretarya var. Her şey kayda alınır. Bunun saklanması imkânsız. Olacak şey değil.” Saner’e göre, yargı ve basın mensuplarına yönelik brifingin açılışında Genelkurmay başkanı adına kaydettikleri ‘askerin ayak sesleri’ diye değerlendirilemez: “Ben, ‘Bu mücadelede siyaset yok. TSK’yı siyaset dışında tutmak için ne gerekliyse yapılacaktır.’ dedim.” Batı Çalışma Grubu’nda (BÇG) dahli bulunmadığını kaydeden Saner, hâkimin ‘BÇG kapsamındaki istihbarat faaliyetleri sizin alanınıza girmekte.

Yasaya uygun mu diye görüşünüz alındı mı?’ sualine karşı da “Fişlemelerle ilgim yok.” diyor. Öte yandan devrin İçişleri Bakanı Meral Akşener hakkında sarf ettiği galiz (yağlı kazıklı) cümlelerden büyük pişmanlık duyuyor: “ Bana yakışmadı, hicap duyuyorum. Özür de diledim. Benim üslubum bu değil. Ben kibar İstanbul çocuğuyum.” MGK’daki sunumun icracısı emekli Orgeneral Fevzi Türkeri ise, irticai bilgilerin Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından iletildiğini; BÇG’yle bağlantısı olmadığını ileri sürüyor. Metinde “siyasi İslam’ın kadrolaşma faaliyetleri” ile “İslami sermaye” türünden umumi kritikler yer almaktaymış! İçerik Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’ce de olurlanmış, aynı kaygıların paylaşıldığı vurgulanmış! Ona göre, BÇG, Başbakanlık’ta MGK sonrası oluşturulan ‘izleme kurulunun’ Genelkurmay’daki iz düşümü: “BÇG yasa dışı bir yapı değildir. Mevcut hükümeti ortadan kaldırmaya yönelik kesinlikle bir çalışma içerisinde olmamıştır.” Emekli Orgeneral Hikmet Köksal, Türkeri ve Saner’in aksine ironiyi yeğliyordu duruşmada: “Sincan’a doğru giderseniz, Ankara’yı arkanıza alırsınız. Meclis’e doğru mu gidelim?” Yanlışa düşmediklerini kanıtlamak için mübalağa sanatından da yararlanıyordu: “Niyetimiz kötü olsaydı bizi kolay kolay kimse durduramazdı.” Yani: “Bir emir veririm, tüm kara kuvvetlerini çıkarırım. Bunu emir gereği yaparım, kimseye de sormam.” Bu arada Genelkurmay Başkanlığı, mahkemeye gönderdiği yazıda, irtica sunumuna dair ellerinde herhangi bir bilgi veya belge bulunmadığını bildirdi.

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: