SURİYE DOSYASI : Türkiye’deki ABD üsleri hedef olacak

İstihbarat birimleri Suriye’ye yönelik bir harekât durumunda Filistin Halk Kurtuluş Cephesi örgütünün Türkiye ve Irak’taki bazı ABD üslerini hedef alan eylem planladığı bilgisine ulaştı

Suriye’de yaşanan iç çatışmalar devam ederken, ülkenin kuzey bölgelerinde faaliyet gösteren radikal İslami terör örgütlerinin Türkiye’yi hedef alması konusunda yeni gelişmeler yaşandığı ortaya çıktı. Özellikle El Kaide bağlantılı terör örgütlerinin Türkiye’ye yönelik açıklamaları ve faaliyetlerine yönelik istihbarat birimleri yoğun çalışmalar yürütürken, geçen ağustosta Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta önemli bir temas gerçekleştirildiği belirlendi.

Beyrut’ta önemli temas

İstihbarat birimlerinin tespitlerine göre, ağustos ayının son günlerinde Şam yönetimi yanlısı olarak değerlendirilen Filistin Halk Kurtuluş Cephesi-Genel Komutanlık örgütünün iki üst yöneticisi Beyrut’ta gizli bir ziyaret gerçekleştirdi. Örgütün Lübnan’daki kamplarının sorumlusu olarak bilinen Ebu Ömereyn kod adlı Ramiz Mustafa ile örgütün güvenlik sorumlusu Ebu Ahmed, Murabitun Hareketi’nin lideri Mustafa Hamdan’la bir araya geldi. Lübnan’daki “8 Mart İttifakı” içinde yeralan Sunni grup Murabitun’un Beyrut’taki genel merkezinde gerçekleşen görüşmeyle ilgili çalışmalar yapan istihbarat birimleri önemli bilgilere ulaştı.

Büyük eylem için anlaştılar

ABD Gizli Haberalma Teşkilatı CIA’nın da içinde yer aldığı istihbarat birimlerinin tespitlerinden oluşan bilgiler, Emniyet Genel Müdürlüğü’nce ekim ayında il emniyet müdürlüklerine bildirildi. Özel bir gizli yazıyla bildirilen gelişmeye göre, Suriye’ye yönelik uluslararası bir harekâtın başlaması halinde Filistin halk Kurtuluş Cephesi-Genel Komutanlık örgütünün silahlı militanlarınca ABD ile Türkiye’nin yanısıra Ürdün, İsrail ve diğer Batılı müttefikler de hedef alındı. Görüşmede, bu hedeflere yönelik büyük eylemlerin gerçekleştirilmesinde görüş birliğine varıldı.

Güvenlik önlemleri artırıldı

Resmi yazıda, örgütün söz konusu hedeflere yönelik eylem hazırlıklarını tamamladığı bilgisi yer alırken, ayrıca Türkiye’nın yanı sıra Irak’ta da ABD hedeflerine saldırmak üzere planlamalar yapıldığı, Bağdat’taki ABD Büyükelçiliği ile Türkiye’deki ABD üsleri ile radar tesislerinin de örgütün hedefi olduğu açıklandı. Ayrıca hedefler arasında, Türkiye’ye zaman zaman ziyaretlerde bulunan Hamas yöneticilerinin de bulunduğu ifade edilen yazının il emniyet müdürlüklerine ulaşmasının ardından güvenlik önlemlerini artırdı.

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: