ALMANYA : Alman istihbarat muhbiri NSU’ya yardım etmiş

Federal Anayasayı Koruma İstihbarat Teşkilatı için çalışan bir muhbir, NSU teröristlerine yeraltına gizlenebilmeleri için yardım etmiş.

NSU davasında tanık olarak dinlenen aşırı sağcı Andre K., Thüringen Anayasayı Koruma İstihbarat Teşkilatına çalışan muhbir Tino Brandt’ın, Beate Zschaepe, Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos için sahte pasaport temin ettiğini söyledi.

Brandt’ın bir adama sahte pasaportları yaptırdığını ifade eden Andre K., bu adamın pasaportları getirdiğini, ancak pasaportlarda hiçbir kayıt bulunmadığını belirtti. Daha sonra bu pasaportlar Brandt’ın arabasından kaybolmuş.

Tanık Andre K., Brandt’ın arabasını vererek kendisini de Berlin’deki NPD’li Frank Schwerdt’e gönderdiğini, NSU üyelerinin ülke dışına çıkarılması konusunda duyduğu endişeleri Schwerdt’e bildirdiğini kaydetti. Andre K., Schwerdt’e üçlünün yurtdışına çıkarılabilmesi için gerekli ilişkileri kurup kuramayacağını sormuş.

İSTİHBARAT MUHBİRİ PARTİNİN ÜST DÜZEYİNDE

NSU davasında Perşembe günü ifade veren bu tanığın ortaya koyduğu bilgiler, istihbarat muhbirinin Mundlos, Böhnhardt ve Zschaepe’ye yardım ettiği yönündeki kanaati güçlendirdi. Muhbir Brandt, 1994 ile 2001 yılları arasında Thüringen istihbaratı için çalıştı ve ücret olarak toplam 200 bin DM aldı. 2000 ile 2001 yılları arasında ırkçı parti NPD’nin Thüringen Eyalet Başkan yardımcılığı görevini de üstlenen muhbir, ‘Thüringen Vatanı Koruma’ adlı ırkçı grubu da oluşturmuştu.

Brandt hakkında Temmuz ayındaki mahkeme oturumunda Federal Kriminel Dairesi memurlarından biri de bilgi verdi. Zschaepe ile birlikte yargılananlardan Holger G. ifadesinde Brandt’ın, Mundlos, Böhnhardt ve Zschaepe’nin daha fazla şiddete yönlenmelerini sağladığını bildirmişti. Muhbir Brandt, NSU davasında bu yıl sonuna kadar ifade verecek.

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: