İRAN DOSYASI : Şİİ HUSİ ÖRGÜTÜ, YEMEN’DE BAĞIMSIZ BİR DEVLET PEŞİNDE

İRAN ANALİZ / Yemen’in Haref Süfyan ilçesindeki bir yetkili yaptığı açıklamasında silahlı unsurların yoğun şekilde varlığını bölgede ortaya koyduğunu söyleyerek, Şii Husi militanlarının sayıca çok kalabalık, yerli aşiretleri hedef alması, farklı toplumsal kesimleri tasfiye etmesi çalışması ve ağır saldırılarının arkaplanındaki projelere dikkat çekti. Yemen’in bölünmesi ve İran tipi tekfirci bir Şii düşüncesinin hakimiyetindeki bir yapının en azından kuzeyde bağımsız bir yapı olarak ortaya çıkmasının planlandığını öne sürdü.

Yemen’in kuzeyindeki Demmac bölgesinde sözde selefileri hedef aldığını söyleyerek tanklar, ağır silahlarla haftalardır bombardıman yapan, çok sayıda sivili öldüren Şii Husi örgütünün bu saldırılarını gerek alimler, gerekse bölgedeki aşiretler şiddetle kınamıştı. Masum kanı akmaması için yaptıkları arabuluculuk teklifleri ve çağrıları ise Şii örgüt tarafından reddedilmişti. Bu teklifleri yapanlar arasında öne çıkan, ciddi toplumsal tabanı bulunan Şeyh Hasan el-Ahmer liderliğindeki aşirete yönelik Şii Husi örgütünün bir saldırı planladığı iddia ediliyor. Bu saldırı hazırlıklarının arkaplanıyla ilgili olarak da ismini vermeyen Yemenli bir askeri kaynağın verdiği demeçte bazı önemli ipuçları ortaya çıkıyor.

Askeri yetkili, demecinde Husilerin sahada fiili olarak ülkeyi bölmeyi hedefleyen proje çerçevesinde hazırlık yaptığını ve bunu hayata geçireceğini söyledi. Yemen’in kuzeyinde bağımsız bir devleti ilan edecek örgütün bu projesi karşısında merkezi geçici hükümet körfez inistiyatifi çerçevesinde eğer müdahil olmaz ise ülkenin ciddi bir krizle karşı karşıya kalacağını belirtti. Uzmanlar, ülkenin batısındaki Kızıldeniz’e kadar yayılmayı hedefleyen bu bölücü projeler karşısında durabilecek merkezi bir güçlü hükümetin, ordunun olmadığına, Husi terör örgütünün arkasında İran devleti ve bir şekilde çeşitli körfez ülkelerinin, batılı güçlerin yer aldığı gerçeğine değiniyor. Tekfirci Caferi inancına sahip Husi militanlarının İran’daki İmamiyye düşüncesini benimsediğine, Sünnileri ve Zeydileri hedef alarak tasfiye etmeye çalıştığına işaret eden uzmanlar, Şii Husi militanların Irak’ta, Lübnan’da ve en son Suriye’de Esed rejim saflarında savaştığını hatırlatıyor.

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: